Головна мотивація для громадян Росії щодо усиновлення українських дітей – це отримання виплат від держави. При цьому вони далеко не завжди намагаються забезпечити для дітей відповідні умови, заявив в інтерв’ю «РБК Україна» уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
Зокрема один із повернутих в Україну хлопців розповів, що після так званого «усиновлення» виявилось, що в новій «сім’ї» вже є чотири дитини і навіть для них не було нормальних умов для проживання.
«У нього ніхто не запитував чи, можливо, йому щось потрібно або чи хоче їсти. Його ігнорували. Йому показували, що його ніхто тут не чекав», - зазначив Лубінець.
Він підкреслив, що саме матеріальний аспект є єдиною мотивацією для російських сімей.
«Усиновлення українських дітей для російської сім'ї – це питання грошей, їм за це платять.Що буде відбуватись з дитиною, їх взагалі не цікавить. От і все», - підсумував він.
Лубінець зазначив, що росіяни тиснуть морально на всіх вивезених дітей, забирають українські документи та прямо забороняють використовувати українську мову, взагалі себе називати українцями
«Починають масово розповідати, що "такої держави як Україна не існує, це штучно створена держава, такого етносу як український не існує. Ви завжди були росіянами, ваша рідна мова – російська. Радійте, що зараз ви на території Росії, вчіть мову, вважайте себе патріотами, записуйтесь в "юнармію" і готуйтесь до того, що будете воювати з нацистами, які ще десь там живуть на території України, але ми повинні їх знищити і всю територію приєднати до РФ"», - розповів він збірні дані від дітей, яких вдалось повернути додому.
Національне інформбюро при Міністерстві реінтеграції України повідомляє, що незаконно депортованими до Російської Федерації вважаються 19 514 українських дітей. Зокрема відомо про близько 4 390 дітей-сиріт й дітей, позбавлених батьківського піклування.
Депортацію українців на територію Російської Федерації та Білорусі під час окупації українських населених пунктів росіяни називають евакуацією, примушуючи людей самих заходити в «евакуаційний» автобус або сідати у власне авто і їхати, при цьому перекриваючи шлях до України. Про те, як це відбувалося в окупованих населених пунктах Харківщини, – у статті Олесі Ланцман «Депортація під виглядом евакуації».