UA / RU
Підтримати ZN.ua

Уряд вніс до Верховної Ради новий законопроєкт про мобілізацію

У Міноборони розповіли про основні положення.

Кабінет міністрів України ухвалив і передав до Верховної Ради оновлений законопроєкт про мобілізацію. Про це повідомляє офіційний сайт парламенту.

"Цей законопроєкт визначає прозорі правила мобілізаційного процесу, а також необхідне врегулювання прав військовослужбовців та військовозобовʼязаних", – зазначили у Міноборони.

Основні положення законопроєкту:

Визначеність

- Визначаємо чіткий термін служби на період воєнного стану.

- Люди з інвалідністю всіх груп – звільнені від військової служби, але буде проведена перевірка.

- Добровольці по мобілізації мають відстрочку на 2 місяці для вирішення особистих питань і підготовки до мобілізації.

Можливість відпочити

- Щорічна основна відпустка під час дії воєнного стану протягом календарного року може надаватись частинами. (Не менше 15 календарних днів)

- Військовослужбовці звільнені з полону – отримають додаткові 90 днів відпустки. (Із збереженням грошового забезпечення, якщо вони вирішили продовжити службу.

Зручність

- Людині не потрібно буде йти в ТЦК, щоб оновити дані. Це можна буде зробити онлайн в особистому кабінеті або в ЦНАП. Електронний кабінет буде створений на базі реєстру військовозобов'язаних "Оберіг"

- Можна переїжджати в інші міста без дозволу ТЦК. Після переїзду потрібно буде стати на облік за новою адресою.

Читайте також: Бронювання від мобілізації: чи можуть його отримати працівники критично-важливих підприємств

Навченість

- Після мобілізації, всі громадяни проходять обовʼязкову військову підготовку 2-3 місяці. Людина не може бути відправлена одразу на фронт після мобілізації.

- Строкова служба скасовується. Замість неї запроваджуємо базову військову підготовку. Людина віком 18-24 років самостійно обирає, коли пройти військову підготовку. Сама підготовка займає максимум 5 місяців, при цьому за людиною зберігається її робоче місце, чого зараз немає в чинному законодавстві.

Рівність

-  Робимо облік для всіх.

- Виключаємо право на відстрочку від призову у державних службовців. Працівників БЕБ, ДБР, Державної виконавчої служби. Працівники Нацполу, ДБР, НАБУ, прокуратури, БЕБ, Служби судової охорони та патронатної служби більше не матимуть відстрочки. Державні службовці бронюються як всі. Категорія "Б" та "В" - 50% від військовозобовʼязаних в певному органі. Голови міських та селищних рад, територіальних громад - мають бронь. Військовозобовʼязані, які працюють на посадах в органах місцевого самоврядування - 50% від військовозобовʼязаних.

Забезпеченість

- Грошове забезпечення мінімум 20 тис. грн за місяць без врахування додаткової винагороди.

- Додаткова винагорода на період дії воєнного стану від 30 до 100 тис. грн.

Призовний вік 

Урядовий законопроєкт щодо мобілізації передбачає зменшення призовного віку з 27 до 25 років.

Обмеження для осіб, які ухилятимуться від мобілізації

Пропонується накладати обмеження на ухилянтів через суд. На військовозобов'язаного можуть накласти:

- Тимчасове обмеження у праві на виїзд за межі України;

- Тимчасове обмеження фізичної особи у праві керування транспортним засобом;
арешт на кошти та інші цінності фізичної особи, які перебувають на рахунках та на зберіганні в банках чи інших фінансових установах, небанківських постачальниках платіжних послуг, або на електронні гроші, що зберігаються на електронних гаманцях в емітентах електронних грошей, на рахунках у цінних паперах депозитарних установ.

- Суд розглядає вимогу військкомату протягом 15 днів, скарга на відмову в відкритті справи прийматиметься протягом 10 днів. Якщо сторони не з'явилися до суду, справа розглядатиметься у письмовій формі.

Також повідомляється, що обмеження на ухилянтів накладатимуться на термін до виконання такою особою вимоги територіального центру комплектування щодо виконання обов'язків військовозобов'язаного чи резервіста.

Стосовно мобілізації громадян, які перебувають за кордоном:

Будь-які консульські дії в закордонних дипломатичних установах для чоловіків віком від 18 до 60 років, які є військовозобов'язаними — здійснюватимуться за умови наявності в них військово-облікових документів. Це стосується зокрема оформлення паспорта громадянина України, закордонного паспорта та інше.

Читайте також: Зеленський заявив, що не бачить поки що потреби мобілізувати 500 тисяч людей

Законопроєкт визначає поважні причини неявки до ТЦК у визначені повісткою терміни:

- Перешкода стихійного характеру;
хвороба призовника;

- Дії країни-агресора або інші обставини, які позбавили можливості прибути у зазначені пункт і строк;

- Смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби).

Відповідно до тексту нового законопроєкту про мобілізацію, громадяни тепер зобов'язані:

- Реєструвати електронний кабінет призовника—військово-зобов'язаного.

- Проходити медичний огляд для визначення придатності до служби згідно з рішенням ВЛК.

- Повістки тепер приходитимуть також й у електронний кабінет призовника.

У період мобілізації, усі громадяни віком від 18 до 60 років, що перебувають на обліку (чи зняті з нього), повинні мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою представника ТЦК, поліцейського чи ДПСУ.

Згідно нового законопроєкту Кабінету міністрів про мобілізацію, призову на військову службу, окрім минулих норм, не підлягатимуть також:

- Жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість зі сплати елементів;

- Жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) до 18 років, якщо другий з батьків помер/позбавлений прав/визнаний зниклим безвісти.

Демобілізація

Кабінет міністрів України пропонує звільняти зі служби військовослужбовців, які безперервно 36 місяців прослужили під час дії воєнного стану. Умовою для цього також є закінчення терміну контракту. Звільнення таких військовослужбовців здійснюватиметься у строки, визначені рішенням ставки Верховного Головнокомандувача. Попередня версія законопроєкту про мобілізацію (№10378) також передбачала можливість демобілізації після 36 місяців безперервної служби.

Читайте також: Реєстр військовозобов'язаних: що змінилося для українців

Раніше командувач підготовки Командування Сухопутних військ ЗСУ генерал-майор Віктор Ніколюк заявляв, що проблема української армії — плинність кадрів. Пояснив своє твердження він на прикладі посади молодшого командира, людини, яка знаходиться з бійцями на місці виконання завдання — або в окопі, або в танку. Військовий наголосив, що ця ланка повинна вести людей у бій, а отже вона зазнає втрат.