У Статуті РПЦ на Соборі в Москві закріпили "особливий статус" УПЦ МП. Для цього були внесені поправки в Статут РПЦ. Центр Церкви зафіксовано у Києві.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Катерина Щоткіна. Автор зазначає, що на Соборі "публіка прийшла в замішання: стільки часу чекали, просили, сам Сабодан намагався, але не зміг, а тут посеред війни"...
Однак, необхідність з'явилася суто юридична: приходи УПЦ МП почали зазнавати труднощів з реєстрацією статусу "церкви з центром в країні-агресорі", і відповідний законопроект "висить над головою як дамоклів меч". Крім того, "внутрішній тиск в УПЦ МП підбирається до критичної позначки. Незгадка патріарха Московського під час богослужіння стає чимось на зразок гарного тону. Та й на архієрейський з'їзд до Москви не прибули - за різними даними - близько 30 єпископів УПЦ МП, демонструючи тим самим нелояльність до придворної церкви Кремля", - зазначає оглядач.
Те, що було внесене в Статут РПЦ, забезпечує "особливий статус" для УПЦ МП. Яка при цьому залишиться в канонічній зв'язці з Москвою і підпорядкуванні патріарху Московському, що б не відбувалося.
"Всі, хто хоче, може йти на всі чотири сторони - домовлятися з "філаретівцями", формувати українську автокефалію і навіть отримувати її звідки завгодно - хоч від Москви, хоч з Фанару, хоч з-під землі. Але УПЦ МП залишиться в тому статусі, в якому є самокерованою структурою в єдності з РПЦ, а всі зміни в її статуті, у тому числі щодо статусу - обов'язково повинні будуть отримати санкцію Москви", - йдеться в статті.
Детальніше про самовизначення українського православ'я читайте в матеріалі Катерини Щоткіної "Єресь Патріарха" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".