Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умеров вважає своє перебування в психіатричній лікарні в Криму "однією великою тортурою", яку, незважаючи ні на що, він зміг пережити.
"Це метод впливу на нормальну людину. Три тижні провести в таких умовах - це така екзекуція, яку можна назвати одним великим катуванням", - каже Умеров. На його думку, це зроблено для того, щоб, з одного боку, йому було важко, і він замовкнув і не говорив про існуючі проблеми
Однак, я думаю, вони цього не добилися, а отримали протилежний результат", - сказав Він в интервьью Deutsche Welle.
За словами Умерова, він згідний з думкою, що у Росії зараз "є спроби відродити методи так званої каральної психіатрії", як за часів Радянського Союзу.
"Сам факт того, що підозрюваного з політичних мотивів помістили в психлікарню для примусової експертизи, не маючи на те жодних підстав, свідчить, що в стінах ФСБ такі ідеї виношуються", - каже він.
"Найжахливіше, що я згадую - це туалет і душ. Тим більше, у мене не особливо здоровий організм, я інвалід. І загальний стан почав погіршуватися. На четвертий день перебування в клініці я втратив свідомість", - розповів Умеров про умови свого перебування у психіатричній клініці.
Умеров також розповів, як "переконав" комісію визнати його психічно здоровим.
"Експертиза проводилася протягом трьох тижнів... Я був присутній на цьому засіданні. Лікарка, яка вела мою справу, надала звіт членам комісії. Ми поспілкувалися хвилин 15-20. Все було дуже доброзичливо, вони всі мої колеги, адже я сам лікар за освітою. Тому труднощів переконати їх, що я психічно здоровий, не виникло. І рішення було ухвалено: однозначно - ніяких психічних відхилень у мене немає. І ті задуми, які, мабуть, були у слідства, щоб мене дискредитувати, поки що не здійснилися".
За його словами, експертизу йому провели швидше, ніж передбачається російськими законами: "Мінімальний термін 28 днів. Це мені як людині, з приводу якої не виникло жодних сумнівів, вони провели експертизу в прискореному темпі".
"Загалом у бесідах. Кілька разів зі мною лікарка розмовляла, кілька разів - середні медичні працівники, які навчені цього. Вони повинні були визначити рівень мого психічного стану, чи є якісь відхилення", - розповів Умеров.
Умеров також розповів, чому його помістили у лікарню примусово: "Стаття, яку мені інкримінують, не передбачає обов'язкової психіатричної експертизи. Мені спершу запропонували пройти її амбулаторно, добровільно. Я подумав, що це негативно вплине на мою ділову репутацію, і відмовився від неї. Слідчий ФСБ образився на такий крок з мого боку і подав до суду, і, природно, суд підтримав його сторону та призначив мені примусову психіатричну експертизу".
За словами Умерова, все, що з ним відбулося за останні тижні, "вкупі з іншими справами буде гарною доказовою базою для звернення до Європейського суду за фактами порушень прав людини в Криму".
Щодо подальших дій російської влади, то, за його словами, тепер російські слідчі мають завершити свою роботу, потім справа перейде до прокуратури і далі до суду.
З Криму Умеров виїздити не збирається у жодному випадку: "Якщо б я хотів втекти від так званого покарання за свою думку, за свою позицію, я міг би це зробити вже давно".
Нагадаємо, 12 травня співробітники ФСБ провели обшук в будинку Ільмі Умерова. Пізніше підконтрольна Росії прокуратура Криму повідомила, що він звинувачується в публічних закликах до порушення територіальної цілісності Російської Федерації (стаття 280.1 КК Російської Федерації). У середині серпня його направили до психіатричної лікарні для примусового проходження експертизи.
Як повідомлялося, руководство Верховної Ради України та народні депутати звернулися до лідерів країн-учасниць саміту "Великої двадцятки" з закликом вжити всі можливі політико-дипломатичні заходи для звільнення українських громадян, яких утримують на території Росії, а також в окупованих районах Донбасу і Криму.