UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українські виші в цьому році вперше не підвищили ціни на навчання

В останні роки все менше випускників шкіл і тих, хто хоче отримати вищу освіту: контракт коштує дорого, а роботу після вишу знайти складно.

У цьому році українські виші вперше не підвищили вартість контракту, а деякі з них навіть знизили (наприклад, КПІ). Винятком не став і КНУ ім. Т. Шевченка - там вперше не підняли ціну на жодну спеціальність.

Як пишуть "Вести" з посиланням на проректора з науково-педагогічної роботи вишу Володимира Бугрова, це пов'язано з тим, що університет виграв кілька грантів, що дозволило оновити технічну базу і, відповідно, не знадобилося підвищувати розцінки. Якщо говорити про ситуацію у ВНЗ в цілому, то основна причина "заморожування" цін - відсутність інфляції за підсумками 2012 року (нагадаємо: за законом виші мають право піднімати вартість навчання в межах інфляції). Але, як розповіли у вишах, є й інші пояснення такої тенденції.

"Зараз проблеми з контрактниками: в останні роки все менше випускників шкіл і тих, хто хоче отримати вищу освіту. Контракт коштує дорого, а роботу після вишу знайти складно. Тому все більше молодих людей обмежуються освітою в коледжі, яка дешевша і коротша, ніж в університеті, і йдуть працювати. Плюс до всього, серед самих вишів велика конкуренція. Наприклад, багато приватників пропонують вивчитися дешевше, ніж державні виші", - описує ситуацію начальник планово-фінансового відділу НАУ Наталія Муравська.

Тому, за словами експерта, виші розуміють, що підвищувати ціни не має сенсу. З такою позицією погоджуються і в інших університетах. "Піднімати ціни - собі дорожче. Можна не дорахуватися абітурієнтів", - говорить заступник відповідального секретаря приймальної комісії НПУ ім. М. П. Драгоманова Микола Чумак.

Втім, цілком можливо, що ВНЗ не підняли ціни і ще з однієї причини. З цього року держзамовлення у виші будуть розподіляти на основі своєрідного тендеру. Шанси отримати більшу кількість бюджетних місць у тих ВНЗ, які серед іншого виставлять адекватну ціну підготовки фахівців (на цю суму МОН орієнтується, розподіляючи держзамовлення). Тому, за словами джерела в одному з вишів, не виключено, що деякі навчальні заклади перестрахувалися (адже держзамовлення буде формуватися в червні) і не підняли вартість навчання. !zn

Читайте також:

Українські студенти їдуть навчатися в Росію, Німеччину та Польщу

Половина випускників ВНЗ вважають, що в Україні немає жодного гідного університету

З 2014 року студентам підвищать стипендії