Зараз завершується громадське обговорення проєкту постанови Кабміну, підготовленого за часів міністра Зоряни Скалецької, що виключає міжнародний іспит IFOM (International Foundations of Medicine) з переліку іспитів для майбутніх лікарів. Про це пише оглядач відділу освіти і науки ZN.UA (Дзеркало тижня. Україна) Оксана Онищенко у своїй статті "Шанс, який ми... проморгали".
IFOM - це своєрідне медичне ЗНО, за допомогою якого Україні могла б не тільки перевірити знання наших майбутніх лікарів, але і порівняти їх з результатами інших країн; його організує і перевіряє Національна рада медичних екзаменаторів США.
"Міжнародний іспит з основ медицини важливий не лише як фільтр на виході з медуніверситету (не дати диплом лікаря невігласові), а й як каталізатор змін у медичній освіті. Бо університетам ( якщо вони хочуть залишитися на плаву і дбають про свою репутацію) довелося б замислитися над тим, як готувати студентів до незалежного міжнародного екзамену. А це означає, що вони мусили б оновлювати програми, шукати й підтримувати хороших викладачів, а купівля іспитів і заліків просто втратила б сенс", - зазначає оглядач.
Введення IFOM в Україні подобалося не всім. Були і студентські протести, підтримувані навіть деякими викладачами. Негативна реакція послідувала і від іноземних студентів, більшість яких приїхали в Україну за легкими медичними дипломами, а не за якісними. Не сподобалися зміни і фірмам-прокладкам, які заробляють на цих студентів.
Офіційна причина скасування IFOM - на ринку немає потужного міжнародного агентства, яке могло б взятися за таку справу. І це правда. За даними джерел ZN.UA, Національна рада медичних екзаменаторів США відмовила Україні, пославшись на зміну стратегічних планів і формату діяльності. Проте, за словами тих самих джерел "Дзеркала тижня", була ще одна серйозна причина - наша країна дискредитувала себе, коли в минулому році проводила перший іспит IFOM.
"Тоді стався витік інформації, - недобросовісні студенти злили в мережу фотокопії тестових завдань, хоча фото- й відеозйомка під час тестування заборонена. За дотриманням правил мали стежити українські спостерігачі-проктори, але знайшлися серед них ті, хто знехтував своїм обов'язком.Після цього противники міжнародного іспиту поширювали у соцмережах звернення до американців, додавши фото і відео злитих завдань. Звісно, це не добавило авторитету Україні. Представники американської агенції не були впевнені, що таке не повториться знову", - пояснює Онищенко.
"Але все ще можна було врятувати, якби Україна дала організаторам гарантії безпеки на майбутнє і продемонструвала політичну волю, якої, очевидно, не було. Бо, подейкують, з українським представником американського агентства спілкувалася не міністр Скалецька, а її заступник", - підсумовує автор.
Детальніше про ситуацію з реформуванням медичної освіти в Україні читайте в статті Оксани Онищенко "Шанс, який ми... проморгали" для ZN.UA (Дзеркало тижня. Україна).