UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українська сторона просить ОБСЄ перевірити радіаційний фон після вибухів на хімзаводі в Донецьку

Експерти попередили про можливість техногенної катастрофи в Донецьку після вибухів на хімзаводі.

Спостерігачі Спільного центру з контролю і координації питань припинення вогню і стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК) просять представників моніторингової місії ОБСЄ перевірити радіаційний фон у Донецькій області через вибухи на Донецькому заводі хімічних виробів, повідомляє в неділю, 28 червня, прес-центр антитерористичної операції.

Згідно з повідомленням, "за неголосною назвою Донецький казенний завод хімічних виробів приховано режимне підприємство з утилізації боєприпасів", яке працює з 1939 року. У роки СРСР - завод № 107 і ДЗРХИ. Знаходиться він недалеко від міжнародного аеропорту, де тривалий час точилися жорстокі бої між українським "кіборгами" і російсько-терористичними найманцями.

"Завод займається утилізацією боєприпасів, їх спорядженням, відновленням та ремонтом. Тут виробляються і промислові вибухові речовини. За довгий час концентрація боєприпасів та вибухівки на ділянках заводу (загальна площа ДКЗХВ - 800 га) досягла майже критичного значення. Але якщо раніше безпекою заводу займалися підготовлений персонал і відповідні служби, то вже більше року завод є загрозою для всього регіону", - йдеться в повідомленні.

На початку літа 2014 року ДКЗХВ був захоплений терористами, по периметру було виставлено блокпости. Нові "господарі" почали не тільки завозити нові боєприпаси, але і налагоджувати їх виробництво.

За неповний рік на ДКЗХВ сталася серія потужних вибухів, нагадали в прес-центрі штабу. 19 серпня 2014 сталася пожежа з подальшою детонацією складів боєприпасів. 20 вересня в цеху № 7 злетіли в небо 12 тонн гексогену. 20 жовтня здетонували склади з тротилом. А 8 лютого 2015 вибухнули склади з боєприпасами.

"За даними інсайдера, 16 червня на ДКЗХИ вибухнули підземні сховища великокаліберних боєприпасів. Їх викликала вибух детонація боєкомплекту. Загинуло 29, поранено шість російських військових. Тіла ще 15 не знайдені", - сказано в повідомленні.

Враховуючи існуючу небезпеку, керівник СЦКК генерал-майор Андрій Таран звернувся до представників моніторингової місії ОБСЄ для організації моніторингу радіаційного фону в регіоні в кооперації з Донецькими підрозділами ГС НС.

Таран звернув увагу представників СММ ОБСЄ на ознаки техногенної катастрофи, що насувається на Донецьк з боку хімічного заводу.

"Необхідно з'ясувати, чи не було сховище разгерметизироване в результаті вибухів і з недбалості самопроголошених керівників", - цитує прес-служба штабу АТО генерала Тарана. "Існує ймовірність витоку радіоактивних елементів. Ми будемо вдячні представникам СММ ОБСЄ за втручання в дану ситуацію для проведення необхідних заходів, які б сприяли усуненню масової небезпеки", - додав він.

Читайте також: Бойовики захопили приміщення на хімзаводі в Горлівці

16 червня вночі на заводі хімічних виробів у Донецьку стався вибух. За словами очевидців, ударна хвиля відчувалася навіть у центрі Донецька. Це був другий за цей день вибух у Донецьку. Другий вибух стався сьогодні близько 16.00. Його епіцентром стали північні райони міста (Куйбишевський і Київський), але сам вибух було чути майже по всьому місту.