Після Євромайдану Україна досягла певного прогресу в антикорупційних зусиллях. НАБУ, створене в 2015 році, виявило низку серйозних злочинів, вчинених корумпованим українсьим політичним класом, суддями, високопосадовцями і менеджерами державних компаній, які раніше були недоторканними де-факто.
Але НАБУ - це лише одна частинка антикорупційного пазла. Щоб по-справжньому виступити проти хабарництва, Україні потрібна окрема антикорупційна судова система.
Про це в статті для Atlantic Council пише колишній координатор проектів USAID у пострадянських країнах Джош Коен.
Він підкреслює, що нинішня система юстиції в Україні пронизана хабарництвом, тому що судді, як і раніше, захищають своїх корумпованих колег. Активісти вказують на проблему, що органи системи юстиції повторно призначають старих суддів на посади. Вища кваліфікаційна комісія нещодавно погодила повторне призначення 8 суддів, попри те, що НАБУ звинуватив їх у корумпованості чи внесенні у декларації неправдивих даних. Тим часом, Вища рада юстиції відмовилася виключати одного зі своїх членів, попри підозри з боку Генпрокуратури у отриманні хабара за винесення неправомірного вироку.
Автор зауважує, що за ідеальним сценарієм, реформування судової системи повинна відбуватися синхронно зі створенням антикорупційних органів, таких як НАБУ. Але зараз реформа судів зупинилася. І активісти кажуть, що очищення їх від хабарників займе не менше п'яти років. Відсутність серйозних змін у судовій системі загрожує тим, що антикорупційні відомства лишаться "беззубими".
Коен вказує на звіти "Центру антикорупційної дії" і "Реанімаційного пакету реформ", в яких йдеться про те, як судді блокують роботу НАБУ, не даючи відомству ордери на обшук, встановлюючи дуже малі застави для застриманих підозрюваних і дозволяючи їм потім втекти з країни, а також повертаючи посади чиновникам, яких НАБУ підозрює у хабарництві.
Наслідки цієї судової непрохідності очевидні: НАБУ подав 50 справ, але з них лише в одній був винесений обвинувачувальний вирок. Ще у 12 справах підозрювані визнали свою провину. Решта справ застрягла у судовій системі. Більшість з них не просуваються вперед. Автор зауважує, що надію дає законопроект про створення спеціальних антикорупційних судів. Успіх такої окремої системи буде залежати від незалежності суддів і їхнього відбору. Активісти в Україні сподіваються, що законопроект про антикорупційні суди буде ухвалений до кінця весни. Однак, вони бояться, що політична еліта включно з президентом не дозволить їм бути дійсно незалежними.
Коен нагадує, що НАБУ з'явився завдяки тиску з боку МВФ, ЄС і США, які підтримали ініціативи громадянського суспільства в Україні. На його думку, у випадку з антикорупційними судами Захід повинен вчинити так само.
Раніше повідомлялося, що голова Верховного суду проти створення в Україні антикорупційного суду. На думку Ярослава Романюка, такі спецаільні суди будуть зайвими у загальній системі.
Раніше глава представництва ЄС в Україні Хьюг Мінгареллі заявив, що в Україні потрібно якомога швидше створити антикорупційний суд. "Це дуже і дуже важливо", - підкреслив посол ЄС.
Директор Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Артем Ситник вважає, що антикорупційний суд в Україні можна створити до кінця 2017 року.