UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українці сьогодні відзначають Старий Новий рік

У цей день прийнято ходити в гості і засівати з побажаннями доброго врожаю і міцного здоров'я, багатства, щастя і удачі.

Сьогодні, 14 січня, в Україні відзначають народне свято Старий Новий рік. Православна церква 14 січня вшановує пам'ять святителя Василя Великого.

У Василів день в храмах проводяться богослужіння. Свято приурочене однойменному архієпископу, письменнику і богослову Кесарії Каппадокійської - святителю Василію Великому. Служитель здобув популярність полум'яними проповідями, боротьбою з єрессю. Його заклики до выдшельницького способу життя знаходили широку підтримку. День смерті став пам'ятною датою в православ'ї, збігаючись з язичницькими традиціями на честь Сонця. При цьому церква не підтримує більшість народні обряди, які прийшли з дохристиянських часів.

Старий Новий рік традиційно відзначають тільки слов'янські народи. За звичаєм, у цей день ходять одне до одного в гості і посипають поріг зерном "для гарного врожаю і міцного здоров'я, багатства, щастя і удачі". Виконувати цей обряд могли тільки чоловіки і хлопчики. Зазвичай засівальники розсипають пшеницю, овес чи жито. Дійство супроводжується примовляннями і піснями. На знак подяки господарі дають дітям подарунки.

Один з варіантів "засівальної" пісні:

Аби сіялось-народилося,

На гаразд усе робилось,

У садочку, в полі, в хаті

Щоб добра було багато,

Щоб росли здорові діти

Аби мир був в цілім світі.

Сію, сію, посіваю

Щастя, радості бажаю.

Аби вам весь Новий рік

Було краще ніж той рік.

Старий Новий рік з'явився серед жителів країн, які перейшли на григоріанський календар після реформи в 1918 році. Звичай відзначати свято за юліанським календарем дійшло до наших днів, втративши риси загального торжества.

У цей день прийнято обідати стравами, приготованими зі свинини, пекти пиріжки у формі тварин, ліпити вареники з "сюрпризами", а також варити кашу, з допомогою якої дівчата влаштовують ворожіння на судженого-рядженого.

У деяких регіонах у цей день рано вранці спалювали "дідухів" (заздалегідь заготовлені снопи пшениці) і стрибали через багаття, намагаючись очиститися від усього недоброго, набраного протягом минулого року. На Василя, так і напередодні, люди намагалися не давати нічого в борг, навіть сміття з хати не виносили, щоб не винести щастя.

Вважається, хто перший набрав рано вранці 14 січня з колодязя або річки воду буде протягом усього року бадьорим і здоровим.

Традиція зустрічати Старий Новий рік збереглася не тільки в Україні, але і в ряді країн СНД - Білорусі, Росії, Грузії, Абхазії, в країнах колишньої Югославії (Сербії, Чорногорії та Македонії), Греції, Румунії, Швейцарії.