Більшість українців впевнені у своєму вмінні відрізняти фейкові новини від достовірних, проте на практиці лише деякі змогли це підтвердити. Про це свідчать дані дослідження USAID, результати якого було опубліковано у вівторок, 22 жовтня.
75% респондентів заявили, що знають про існування фейкових матеріалів, 65% висловили впевненість, що зможуть відрізнити їх від достовірної інформації. Інтерв'юери запропонували опитуваним оцінити достовірність трьох новин, і лише 11% впоралися із завданням. 68% респондентів змогли ідентифікувати одну або дві із запропонованих новин, а 22% взагалі не дали жодної правильної відповіді.
При цьому найбільшу недовіру у опитаних викликала якраз правдива новина про відшкодування аграріям за рахунок бюджету вартості придбаної сільськогосподарської техніки.
Крім того, 74% респондентів повідомили, що знають про розміщення в ЗМІ замовних матеріалів ("джинси"), і 68% заявили, що вміють відрізняти такий контент.
Дослідження проводилися протягом червня-липня 2019 року. В опитуванні взяли участь 4056 респондентів із 12 областей України. Похибка вибірки не перевищує 2,5%.
Згідно з даними цього ж опитування, новини з російських ЗМІ черпають 13% українців. При цьому більшість споживачів російського новинного контенту стверджують, що не довіряють йому.