Дані дослідження Фонду демократичних ініціатив імені Ілька Кучеріва показали, що українці першочерговою необхідною зміною вважають антикорупційну реформу, потім медичну, пенсійну реформу органів правопорядку, а також люстрацію чиновників. За проведення антикорупційної реформи висловилися 63% громадян України, охорони здоров'я - 57%.
Опитування показало, що провести пенсійну реформу та реформу системи соцзахисту вважають необхідним 52% українців. Реформу судів, прокуратури та поліції - 37%. За люстрацію виступили 33% громадян України.
Соціологи кажуть, що ці п'ять реформ українці вважають першочерговими у всіх регіонах країни, крім анексованого Росією Криму і ОРДЛО, де опитування не проводилося.
Однак черговість цих реформ серед виборців певних політичних розрізняється. Так, виборці "Слуги народу", "Європейської солідарності" і "Голосу" вважають першочерговою антикорупційну реформу (69%, 69% і 76% відповідно). Електорат "Батьківщини" називає першочерговою пенсійну реформу (63%), а виборці "Опозиційного платформи - За життя" реформу охорони здоров'я (66,5%).
Електорат "Голосу" (86%), "Європейської солідарності" (85%), "Слуги народу" (62%), "Батьківщини" (59%) підтримали перспективу України приєднатися до Європейського союзу. У свою чергу 39% виборців проросійської "Опозиційної платформи - За життя" вважають за необхідне приєднатися до Євразійського економічного союзу з Росією, Білоруссю і Казахстаном, також 44% виборців цієї політсили висловилися за неприєднання ані до Європейського, ані до Євразійського союзу.
Вступ України до НАТО підтримав електорат "Європейської солідарності" (80%), "Голосу" (75%), "Слуги народу" (47%), "Батьківщини" (47%). Виборці партії "Опозиційна платформа - За життя" хочуть або позаблоковий статус (50%) або військовий союз з Росією та іншими країнами СНД (25%).
Опитування було проведено з 13 по 20 червня всіх регіонах України, за винятком анексованого Росією Криму та окупованих територій Донецької і Луганської областей. Опитано 2017 респондентів віком від 18 років. Похибка вибірки не перевищує 2,3%.
Незважаючи на те, що по тебебаченню постійно розповідають про реформи, громадяни України і близько не мають на увазі під реформами те, що має на увазі влада. Смутно здогадуючись про це, ми поставили запитання: "Для вас реформи - це...", і привели майже 30 варіантів можливих відповідей, серед яких по-справжньому необхідні кроки перемежовувались з популістично-розкрученими тезами. Про перше багато років говорили експерти DT.UA і ще кілька понівечених інтелектом ЗМІ. Про друге - сурмив "ящик" і переважна більшість політиків.
Детальніше читайте у спецпроекті тижневика "Дзеркало тижня. Україна" "Народ і реформи".