Серед рішень, які слід ухвалити для встановлення миру в Донбасі, громадяни України вважають справді дієвими лише два: міжнародний тиск на Росію з тим, аби вона відмовилась від втручання (32%) та успішну відбудову нормального життя на підконтрольній території Донбасу (31%), свідчать дані опитування фонду "Демократичні ініціативи" та Центру Разумкова.
Всі інші можливі рішення не вважаються ефективними для встановлення миру: надання окупованим особливого статусу в межах України вбачають шляхом для встановлення миру 13% населення, проведення законних виборів на окупованих територіях – 13%, введення в Україні федеративного устрою – 9%, надання російській мові статусу другої державної – 6,5%, амністія всім тим, хто брав участь у бойових діях в Донбасі, – 7%, припинення фінансування окупованих (виплату пенсій, зарплат тощо) – 7%, відмова України від перспективи членства в НАТО – 7%.
Ще 14% опитаних певні, що відновити контроль України над окупованими територіями можливо лише військовою силою.
Опитування проведено Фондом "Демократичні ініціативи" спільно з Центром Разумкова з 19 по 25 травня 2018 року в усіх регіонах України за окупованих росіянами. Опитано 2019 респондентів віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
Фінансування опитування здійснене в рамках проекту "Програма сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.
Як свідчать дані опитування фонду "Демократичні ініціативи" та Центру Разумкова, у травні 2018 року 60% українців підтримують ідеї введення на окупований росіянами Донбас міжнародного миротворчого контингенту ООН.