Одна з провідних американських юридичних компаній Covington & Burling LLP буде представляти інтереси України під час розгляду справи в арбітражі про порушення РФ положень Конвенції ООН по морському праву, повідомила в інтерв'ю ZN.UA заступник міністра закордонних справ з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль.
Крім цього, українська сторона співпрацює з професором міжнародного права Гарольдом Кохом та іншими відомими експертами в даній області.
За словами Зеркаль, в якості арбітра Україна запропонувала професора Вогана Лову. "У нього вражаючий послужний список. Професор Лов дуже добре знає суть розгляду справи про делімітацію Чорного моря і в курсі всіх особливостей, пов'язаних з Чорним морем. До того ж, він часто брав участь у процесах, пов'язаних з використанням природних ресурсів. Ми його знаємо по справі "Румунія проти України", коли в Міжнародному суді ООН розглядалася справа щодо делімітації морських просторів у Чорному морі. Правда, тоді він представляв не нашу країну, а Румунію", - уточнила вона.
На питання про те, чи буде Росія буде брати участь у судовому процесі, заступник міністра відповіла, що прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков сказав, що вони не виключають такої можливості. "Однак, відповідаючи на питання, "чи буде Росія виконувати рішення арбітражу?", він пробив у "штангу", заявивши: подивимося, ще не знаємо. Але рішення арбітражу є обов'язковим для сторін Конвенції!", - підкреслила Зеркаль.
"Якщо говорити про виконання рішення, то існує Нью-Йоркська конвенція про виконання арбітражних рішень. Росія, до речі, її підписала. Нью-Йоркська конвенція передбачає, що якщо одна сторона не виконує рішення арбітражних інстанцій, то інша сторона може звернутися за допомогою до будь-якій державі, що підписала цю Конвенцію", - нагадала вона.
За словами заступника міністра, якщо РФ буде чинити опір і далі збереже свою присутність на Одеському, Безіменному і Голіцинському газових родовищах, утримуючи українські бурові вишки, навряд чи якась країна буде намагатися військовими засобами "попросити" звідти Росію. "Але що стосується фінансової компенсації, то у нас є бачення, як домогтися виконання рішення арбітражу", - заявила Зеркаль.
Детальніше про позов проти РФ читайте в інтерв'ю Володимира Кравченка з Оленою Зеркаль у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".
14 вересня Україна почала міжнародний арбітраж проти РФ.
Раніше Зеркаль повідомляла ZN.UA про високі шанси України бути почутою в Міжнародному суді ООН.