UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна вшановує пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу

За три дні з Криму насильно вивезли понад 180 тисяч осіб.

Сьогодні, 18 травня, в Україні оголошено День пам'яті геноциду кримськотатарського народу. У травні 1944 року НКВС провів спецоперацію з примусового видворення з Криму корінного населення.

У багатьох містах України пройдуть масові акції в пам'ять про жертв депортації. На 12-00 18 травня анонсована загальноукраїнська "хвилина мовчання". Також, в Києві на Майдані планується провести мітинг солідарності з кримськими татарами, він почнеться о 19-00.

У прикордонній з окупованим Кримом Херсонській області масово заходи будуть в Херсоні і в Генічеському районі (в ньому проживає найбільша на "материковій" частині України кримськотатарська громада). У Генічеську на мітинг (о 13-00) запрошує регіональне відділення Меджлісу. У Херсоні о 20-00 розпочнеться акція "Запали свічку пам'яті у своєму серці".

А Інститут національної пам'яті до 72-ї річниці депортації на своєму сайті опублікував добірку архівних документів і фотоматеріалів про цю трагедію. У повідомленні інституту зазначається, що в операції, яка почалася в ніч на 18 травня 1944, взяли участь понад 32 тисяч співробітників радянських спецслужб. За три дні за межі Криму (в основному, до середньоазійських республік) виселили понад 180 тисяч татар. Більше 30 тисяч з них загинули від голоду і холоду в перший же рік після депортації.

11 травня 1944 року Державний комітет оборони СРСР видав "цілком таємну" постанову "Про кримських татар". Документ приписував кримським татарам "масове зрадництво і масовий колабораціонізм", вони і були названі причинами подальшої депортації.

"Насправді ніяких доказів "масового дезертирства" кримських татар не існує, а абсолютна більшість колабораціоністів загинули в боях або були засуджені в індивідуальному порядку", - відзначають в Інституті національної пам'яті.

Про міфи навколо депортації кримських татар і її справжні причини в статті "Вітчим народів. Навіщо Сталін виселив стародавні етноси Криму", опублікованій в "Дзеркалі тижня", також розповідав і кримський історик Сергій Громенко.

Від депортації постраждали не тільки кримські татари. У червні 1944 з території півострова примусово виселили греків, болгар і вірмен. У 1943 - 1944 роках депортовані і так звані "малі" народи (переважно кавказькі): чеченці, балкарці, карачаївці, інгуші, ногайці, калмики, курди, турки-месхетинці.

У 1956 році Крим був переданий до складу України. Масове повернення кримських татар з місць депортації на історичну батьківщину розпочалося в 1987 році.