UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна впроваджує один з різновидів загальнообов'язкового солідарного медичного страхування

Якщо людина має паспорт України або посвідку на проживання, вже засвідчує, що вона застрахована і має право на гарантований пакет медичних послуг.

Модель, що реалізується нині в Україні згідно із Законом про державні фінансові гарантії, це один з різновидів загальнообов'язкового солідарного медичного страхування, коли застраховані всі громадяни країни і особи без громадянства, які прирівняні до них у правах. Будь-яке страхування передбачає три основні етапи: збір коштів (collection), об'єднання (pulling) і їх розподіл (distribution). Соціальне загальнообов'язкове страхування, як вид, передбачає податок на фонд оплати праці, і такий податок сплачує і працівник, і роботодавець.

Про це у інтерв'ю для DT.UA заявив голова Національної служби здоров'я України (НСЗУ) Олег Петренко. Але в нас, як добре відомо, поширена практика оплати праці в конвертах, тобто це "тіньові" гроші, і вони не оподатковуються. НСЗУ отримує гроші з бюджету. Тож відмінність між соціальним і солідарним принципом страхування, за його словами, тільки в тому, як саме надходять кошти.

"Коли Україна матиме високий рівень економіки, буде й культура сплати податків. Можливо, колись це буде загальнообов'язкове соціальне страхування. Але я думаю, що не буде. Тому що соціальне страхування в тому вигляді, в якому воно працює в деяких країнах (наприклад у Німеччині створювалося наприкінці ХІХ століття, коли переважали гострі хвороби чи травми, а зараз хронічні хвороби), вже зжило себе. Втім, медичне страхування - то окрема цікава тема", - зазначив голова НСЗУ.

Те, що реалізується зараз, за його словами, з погляду класичної економіки охорони здоров'я - це один з різновидів загальнообов'язкового солідарного страхування. При цьому страховий поліс не потрібен. Якщо людина має паспорт України або посвідку на проживання, вже засвідчує, що вона застрахована і має право на гарантований пакет медичних послуг. Оце і є універсальне охоплення. Звичайно, якщо людина хоче лежати в палаті з плазмовим телевізором або отримувати додаткові послуги, не передбачені пакетом, вона має їх оплатити. Або ж якщо до лікаря приходить без направлення, за власним бажанням.

"Ми орієнтуємося на модель системи охорони здоров'я, що ефективно діє у країнах Британської співдружності: Великобританії, Австралії, Канаді, Новій Зеландії, загалом майже у всій південній Європі, зокрема в Іспанії. Зважмо на те, що країни, на досвід яких ми спираємося, до своїх зразкових систем ішли впродовж багатьох років, а ми тільки на початку цього шляху. Національній службі здоров'я України лише півтора року, а результати вже очевидні, їх відчули і пацієнти, і лікарі", - підкреслив О.Петренко.

Детальніше про медичні гарантії від держави читайте в статті Лідії Суржик "Олег Петренко: "Зі мною не можна домовитися, правила для всіх однакові"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".