UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна віддала реформи міністрам-іноземцям через відсутність власних менеджерів – FT

Києву тяжко знайти вдома фахівців, які б не мали зв'язків з олігархами.

Україна намагається запустити процес 3 за допомогою міністрів з-за кордону, щоб зламати клептократичну систему управління в країні. У свою чергу грузини, які опинилися в українському уряді намагаються показати своєму народу, що вони все робили правильно, коли реформували Грузію.

Про це йдеться в статті Романа Оліярчука і Нейла Барклі на сторінках Financial Times. Вони нагадують, що в команді міністрів-іноземців опинилася Наталія Яресько, дитинство якої пройшло в Чикаго. В 1992 році вона почала працювати в новому посольстві США в Києві і з того часу не залишала Україну. Нині ж вона домовлялася з МВФ про виділення 17,5 мільярдів доларів допомоги для порятунку української економіки і веде переговори щодо реструктуризації боргу в обсязі 15 мільярдів.

"Неортодоксальне рішення включити в уряд стільки іноземних технократів принесло досвід проведення реформ з інших країн в Україну, перевантажену війною і економічними труднощами. Але також воно має на меті нарешті порвати з системою управління, захопленою олігархами", - йдеться в статті.

"Дуже тяжко знайти досвідчених українських менеджерів, у яких би не було зв'язків з основними олігархічними групами", - каже експерт аналітичного центру Атлантичної ради Андрій Каратницький.

Оглядачі також нагадують і про литовця Айвараса Абромавічуса, який займався інвестиційним бізнесом до того, як став міністром. Він жив у Естонії, США і Росії, перш ніж оселився в Києві разом зі своєю дружиною-українкою. Однак найбільший контингент іноземних чиновників саме з Грузії. Всі вони працювали в команді президента Михайла Саакашвілі з 2003 року і змогли добитися того, що їхня країна опинилася в першій десятці рейтингу Ease of Doing Business від Світового банку.

Зокрема, Олександр Квіташвілі нині займається реформами в міністерстві охорони здоров'я України, а Ека Згуладзе намагається змінити правоохоронні органи за прикладом того, як вона це зробила в Грузії.

Сам Саакашвілі теж став радником президента України Петра Порошенка. Він залишив Грузію в 2013 році, оскільки нова правляча коаліції звинувачує його в порушенні нібито політично мотивованих кримінальних справ проти своїх опонентів. Автор польських реформ Лєшек Барцелович вважає, що нинішній уряд найкращий, який Україна мала за всю історію. Однак опитування показують, що серед українців зростає невдоволення. Бізнесмени скаржаться на надто повільні темпи проведення реформ. При цьому економічне становище країни стає дедалі важче.

Однак Яресько переконує, що насправді "багато чого змінилося". За її словами, Україна почала ефективніше використовувати енергоносії і почала придушувати спроби узаконити корупцію.

"Я відчуваю тиск постійно від реалій і абсолютно точно від українського суспільства. І цей тиск я відчуваю особисто", - сказала Яресько.

Вона переконана, що реформи, які повинні запрацювати з часом, змінять Україну на краще, і українці відчують це. Зокрема, коли запрацюють зміни, які готує Згуладзе щодо правоохоронних органів.

Абромавічус хоче скоротити втручання уряду в бізнес і економічні процеси, закривши низку регуляторних відомств, щоб зменшити рівень корупції і бюрократії.

Яресько і Бромавічус визнають, що платня, яку вони отримують за роботу в уряді України, не велика і не вигідна. Але вони можуть дозволити собі певний час працювати без зарплати, опираючись на власні статки, щоб допомогти країні. Для міністрів-грузинів мотивація дещо інакша.

"Вони хочуть повернутися в Грузію, але не з позиції слабких політиків. Вони намагаються продемонструвати ще раз своєму народові, наскільки вони успішна і визнана світом команда", - сказав неназваний український чиновник авторам статті.

В цей же час, радник щодо реформ з Польщі Лєшек Бальцерович вважає, що в плані реформ Україна повинна показати себе антиподом Греції. За його словами, це має бути стратегія реформ і комунікації реформ. Також він озвучив свій план реформ для України. Раніше також Єврокомісія надала Україні рекомендації щодо конституційної та судової реформи. У доповіді наголошується, що Україні слід прийняти і реалізувати законодавство щодо впровадження реформ децентралізації.

Разом з тим рекомендується прийняти додаткові заходи з проведення судової реформи відповідно до європейських стандартів і в тісній співпраці з Венеціанською комісією, зокрема, шляхом прийняття Стратегії реформи системи правосуддя.