UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна в ЄСПЛ заявила про порушення Росією прав українців в анексованому Криму

Іван Ліщина під час виступу в ЄСПЛ наголосив, що окупаційна влада переслідує українців в Криму за політичні погляди.

Заступник міністра юстиції України – уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина під час виступу в ЄСПЛ підкреслив, що Росія в анексованому Криму порушує права українських громадян, передає "Укрінформ". Сьогодні ЄСПЛ почав розгляд справи "Україна проти Росії (Крим)".

"Порушення прав людини, про які йдеться на цих слуханнях, були вчинені проти українських громадян на українській землі. Це здійснила зовнішня сила, яка нелегально окупує суверенну територію упродовж п'яти років", - заявив Ліщина.

Він наголосив, що українська влада робить усе можливе заради захисту своїх громадян на окупованій Росією території України. Ліщина додав, що українці в анексованому Криму піддаються репресіям за політичними мотивами. Представник України в ЄСПЛ зазначив, що серед найбільш уразливих груп – етнічні українці, кримські татари, незалежні журналісти та релігійні діячі.

Ліщина заявив про те, що Росія на Кримському півострові у контексті порушення прав людини, обмежує громадянські та політичні права українців.

"Росія навмисно проводить кампанію із політичного переслідування, метою чого є знищення будь-якого супротиву", - зазначив Ліщина.

Він рішуче відкинув позицію російської сторони, що порушена Україною в Європейському суді з прав людини справа проти РФ є політично умотивованою. Уповноважений України у ЄСПЛ також нагадав учасникам процесу, що ООН та інші міжнародні організації засудили окупацію Криму Росією.

Читайте також: ЄСПЛ розпочав розгляд справи про катастрофу MH17 в Донбасі

Нагадаємо, відповідну заяву Україна подала до ЄСПЛ 13 березня 2014 року. Українська сторона посилається на порушення кількох статей Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. Як раніше зазначав Іван Ліщина, суд має розглянути питання про те, чи контролювала РФ територію Криму ще до так званого "юридичного оформлення" анексії.

Заява стосується порушень окупантів, вчинених після встановлення ефективного контролю над українським півостровом 27 лютого 2014 року.

У лютому суд переніс на невизначений термін намічені на 27 лютого слухання, секретаріат уповноваженого у справах ЄСПЛ направив запит із проханням призначення нової дати у найкоротші терміни. У травні ЄСПЧ надіслав листа із повідомлення про призначення датою слухань 11 вересня.

Зараз у провадженні ЄСПЛ знаходяться п'ять справ проти РФ: "Україна проти Росії (Крим)" щодо порушень прав людини внаслідок анексії, "Україна проти Росії (Донбас)" щодо порушень прав людини в Донбасі. Також йдеться про позови щодо фактів викрадення на території Донбасу дітей-сиріт і дітей-інвалідів і їх переміщення до РФ, порушення Росією прав українських політв'язнів.