UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна не зможе притягнути російських політиків до відповідальності за агресію проти країни - екс-суддя МКТЮ

З 18 червня набирає чинності поправка до Римського статуту, яка передбачає відповідальність фізичних осіб за злочин агресії, але Україна не зможе нею скористатися.

Україна не зможе притягнути російських політиків до відповідальності за агресію проти країни через низку причин, заявив в інтерв'ю DT.UA екс-суддя Міжнародного кримінального трибуналу для колишньої Югославії (МКТЮ) Володимир Василенко.

З 18 червня 2018 р. набирає чинності поправка до Римського статуту, яка передбачає відповідальність фізичних осіб за злочин агресії. Але Україна, використовуючи механізми Міжнародного кримінального суду (МКС), не зможе притягнути російських високопосадовців за агресію проти українців, відзначив Василенко.

"Згадана поправка до Римського статуту передбачає, що МКС може розглядати справи про кримінальну відповідальність індивідів за вчинення злочину агресії тільки в тому випадку, коли обидві сторони збройного конфлікту ратифікували статут. Виняток становить випадок, коли до суду звертається Рада Безпеки ООН. Але в РБ ООН Росія має право вето. Це по-перше", - пояснив екс-суддя МТКЮ.

По-друге, додав Василенко, Росія не лише не ратифікувала, а й відкликала свій підпис з-під Римського статуту. Тому не доводиться говорити, що Статут може бути використаний для обвинувачення керівництва Російської Федерації в акті агресії.

"Та залишаються широкі можливості вимагати притягнення політичного і військового керівництва РФ до відповідальності за скоєння інших міжнародних злочинів, оскільки вони чиняться на території України і проти громадян України. Зокрема, шляхом доведення того, що найвище керівництво РФ не вжило заходів для запобігання міжнародним злочинам та покарання за них", - підкреслив Василенко.

Він також додав: "Якщо прокурор Суду погодиться з цими доказами, тоді він запросить російських високопосадовців до Гааги. І не важливо, хто це буде - міністр, прем'єр чи президент: імунітет тут не діє. Як і не важливо, коли це буде: міжнародні злочини не мають терміну давності".

Читайте також: Безпричинний ляпас або повернення національного егоїзму - світові ЗМІ про вихід РФ із Римського статуту

Детальніше про необхідність ратифікації Україною Римського статуту читайте в інтерв'ю Володимира Василенка "Україна повинна вимагати притягнення російського керівництва до відповідальності в Міжнародному кримінальному суді" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".