Всерйоз говорити про військове протистояння на море з ВМФ Росії не доводиться. Сьогодні основним завданням сил оборони є недопущення противника до виходу на рубіж атаки і підготовка успішної протидесантної операції. Перспективним завданням - надійне закриття хоча б 12-мильної зони. У вирішенні цих двох завдань ВМСУ відводиться основна роль.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Валентин Бадрак, директор Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння. За його словами, в 2014 р. в результаті агресії РФ і захоплення Криму, де постійно дислокувалися ВМСУ, у і без того погано фінансованого флоту залишилося лише 25 відсотків особового складу та 13 кораблів, катерів і суден забезпечення. Реально ВМСУ мають сьогодні всього один фрегат, один застарілий корвет (на ремонті), один ракетний катер, чотири малих бронекатери, один середній десантний корабель і один рейдовий тральщик.
"У кораблів і катерів ДПСУ обмежені бойові можливості, вони навряд чи здатні ефективно контролювати власну виключну морську економічну зону в Чорному і Азовському морях. Розгорнуте будівництво нових річкових бронекатерів проекту "Гюрза-М" є слабкою втіхою - вони дуже уразливі для штормів, не надто швидкохідні і порівняно слабо озброєні. Хоча поповнення ними флоту після захоплення Росією більшої частини кораблів і ряду кораблебудівних підприємств можна вважати "мистецтвом можливого". До складу ВМСУ введено 6 малих бронекатерів, два з яких були захоплені 25 листопада 2018 р. біля берегів Криму. Крім того, РФ незаконно захопила в 2014 р. і утримує 16 найбільш сучасних кораблів і суден ВМСУ, - зазначає експерт. - Бойову ж міць ЧФ РФ нині становлять 45 кораблів, сім дизельних підводних човнів (шість нових) і близько 140 допоміжних суден і катерів. Мова йде в першу чергу про ракетний крейсер, 6 фрегатів (з них три нових), 6 корветів, 7 великих десантних кораблів, 6 ракетних катерів і 8 тральщиків. Якісною особливістю ЧФ РФ є той факт, що значна кількість кораблів - носії крилатих ракет "Калібр" великої дальності дії".
Детальніше про перспективи розвитку українського військового флоту читайте в статті Валентина Бадрака "Морський вузол" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".