Україна може відсудити у Росії в міжнародних інстанціях від $ 100 млрд до $ 1 трлн за неправомірні дії, йдеться в статті журналу "Новое время".
На початку березня український Мін'юст розпочав судову тяганину, подавши перший позов проти Росії до страсбурзького Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Зараз до нього додалося ще два позови.
"Ми збираємо документи, свідчення людей, факти, щоб показати масштабність порушення Росією всіх міжнародних норм", - пояснила Наталія Севастьянова, урядовий уповноважений у справах ЄСПЛ.
У позовній заяві зазначено, що на сьогодні сума збитків, завданих РФ в Україні, становить 1,18 трлн грн ($ 78,32 млрд).
При цьому юристи та аналітики, опитані виданням, запевняють, що спектр судових суперечок з РФ може значно розширитися за рахунок позовів в Міжнародний трибунал з морського права, Міжнародний суд ООН, Арбітражний інститут стокгольмської Торговельної палати і за рахунок штрафів Державної авіаційної служби України.
Російський економіст Слава Рабинович заявив, що в таких справах сформується загальна сума, яка може бути отримана від РФ.
"Вважаю, що логічно вимагати $ 1 трлн за Крим і Донбас. Це заявлена сума, стеля, який хоче отримати позивач", - уточнив він.
Юрист-міжнародник Гнатовський Микола відзначає, що міжнародне право не обмежується фінансовими санкціями. Головна мета - змусити агресора припинити протиправні дії.
"Плюс важлива гарантія неповторення. Країна, що визнана винною, повинна зробити все, щоб потерпіла сторона дійшла до того стану, який був перед окупацією. Якщо ж неможливо загладити провину, тоді виплачується повна компенсація", - розтлумачив він.
Про те, що Україна подала в ЄСПЛ вже три позови проти Росії нещодавно нагадав глава уряду Арсеній Яценюк.
25 листопада ЄСПЛ звернувся до Росії за офіційним коментарем щодо прийнятності скарг України на дії РФ в Донбасі і в Криму.
Ця процедура є обов'язковою, і, по суті, є першим етапом розгляду справи. Між тим, ЄСПЛ має право відхилили скаргу без розгляду, якщо відповідач (Росія) доведе, що справа є неприйнятною.