UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна і США засудили Росію за вперту відмову пускати спостерігачів ОБСЄ на кордон

Російська сторона блокує доступ місії ОБСЄ до російсько-українського кордону.

Міністерство закордонних справ України і місія США в ОБСЄ засудили блокування Росією розширення спостережної місії ОБСЄ на російсько-українському кордоні.

Зокрема, як повідомили в Києві, делегація України в Організації з безпеки і співпраці в Європі висловила глибоке розчарування наполегливим небажанням Росії дати згоду на поширення мандату Місії ОБСЄ на російських пунктах пропуску "Гуково" і "Донецьк" на усі тимчасово неконтрольовані урядом України ділянки кордону.

Такі дії Росії свідчать про її намір продовжувати постачання важкої зброї, військового обладнання, регулярних військ, бойовиків, підтримки терористичної діяльності на території України, говориться в заяві делегації.

Делегація України закликала Росію до неухильного виконання мінських домовленостей і підкреслила, що виконання Росією положень пункту 4 Мінського протоколу від 5 вересня 2014 року по встановленню контролю та постійного моніторингу ОБСЄ над українсько-російським державним кордоном, а також створення зони безпеки вздовж нього, є критично важливим для деескалації ситуації в Донбасі, повідомили в МЗС.

Глибокий жаль з приводу блокування Росією пропозиції розширити територіальний мандат місії з двох точок на кордоні на всю протяжність неконтрольованої Україною ділянки кордону всупереч чіткій, твердій і постійній підтримці інших країн-учасниць ОБСЄ висловила і місія США при цій організації.

Як заявив її голова, посол Даніел Бер, через це вкотре довелося погоджуватися на неадекватний обмежений обсяг роботи місії, яка покриває лише два пропускних пункти, або кілька метрів з усього 2300 кілометрів російсько-українського кордону.

21 січня постійна рада ОБСЄ, в якому рішення приймаються тільки повним консенсусом всіх 57 країн-членів, продовжив термін мандата Місії ОБСЄ на російських пунктах пропуску "Гуково" і "Донецьк" ще на три місяці - до 30 квітня, але через позицію Росії знову не розширив її територіальний мандат.

Росія постійно блокує спроби розширити територіальний мандат місії, заявляючи, що "не бачить у цьому необхідності". Таким чином, понад 400 кілометрів кордону з окупованою частиною сходу України, за винятком цих двох точок, залишаються цілком неконтрольованими, всупереч вимогам підписаного Росією Мінського протоколу про врегулювання на частині Донбасу від 5 вересня 2014 року забезпечити на цьому кордоні постійний моніторинг та верифікацію з боку ОБСЄ.

Нагадаємо, Росія закрила прикордонні пункти пропуску "Новошахтинськ" і "Донецьк" у липні 2014 року. Контрольно-пропускний пункт "Гуково" на кордоні Ростовської та Луганської областей використовувався для перекидання російських "добровольців" у вересні 2014 року.