Заступник міністра закордонних справ України з питань євроінтеграції Олена Зеркаль погодила з головою місії Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні Аланом Ешліманном спільні дії щодо захисту прав українських військовополонених, яких тримають в окупованому Криму.
У ході зустрічі в Києві у вівторок, 27 листопада, співрозмовники обговорили забезпечення доступу до військовослужбовців, повідомила прес-служба МЗС України.
Зеркаль поінформувала голову місії МКЧХ, що МЗС України направив російській стороні ноту з вимогою невідкладно і в повному обсязі забезпечити всі законні права українських військовослужбовців, передбачені Женевською конвенцією 1949 року про поводження з військовополоненими, а також невідкладно допустити до неї представників Міжнародного комітету Червоного Хреста.
Учасники зустрічі домовилися про підтримку регулярного діалогу та обміну інформацією про стан здоров'я українських моряків, умови їх тримання, а також дотримання їх прав.
У МЗС підкреслили, що згідно з мандатом місії МКЧХ однією з цілей її діяльності є сприяння дотриманню воюючими сторонами положень Женевських конвенцій 1949 року про захист жертв збройних конфліктів і Додаткових протоколів до них.
Як повідомлялося, 27 листопада в окупованому Криму були незаконно заарештовано 15 з 24 взятих у полон українських військовослужбовців. Імена 12 з них відомі: Андрій Оприско, Сергій Цибізов, Юрій Будзило, Володимир Терещенко, Віктор Беспальченко, Володимир Варимез, Михайло Власюк, Богдан Головаш, Сергій Чулиба, Владислав Костишин, Сергій Попов і Роман Мокряк.
Україна вже вказала неправомірність суду над українськими військовими, оскільки вони є військовополоненими.
25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали шестеро українських моряків.
Командування ВМС ЗСУ підкреслює, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. У ФСБ Росії стверджують, що ніяких повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом держкордону".
Українські правоохоронці переходять на посилений режим несення служби, ЗСУ та СБУ приведені в повну бойову готовність, в море вийшли військові кораблі.
Увечері 26 листопада Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Петро Порошенко запевнив, що права громадян будуть обмежені лише у разі російського вторгнення.