Україна шукає шляхи для притягнення до відповідальності винних у катастрофі малайзійського авіалайнера "Боїнг 777", який здійснював рейс MH17 і був збитий над зоною АТО в Донбасі.
Про це на брифінгу у вівторок, 13 жовтня, заявила член урядової комісії з розслідування обставин катастрофи і заступник міністра закордонних справ з питань євроінтеграції Олена Зеркаль.
Вона нагадала, що влітку Рада безпеки ООН не змогла ухвалити рішення про створення трибуналу за фактом збиття малайзійського "Боїнга 777" через вето Росії. За словами Зеркаль, навряд чи вдасться подолати опір Росії в дипломатичному полі, навіть з результатами технічного і кримінального розслідування. Тому Україна шукає інші шляхи для притягнення громадян Росії, винних у збитті малайзійського лайнера.
Зеркаль нагадала, що ні Україна, ні РФ, ні Малайзія не є сторонами міжнародного кримінального суду. А відтак, "у Росії не буде обов'язку співпрацювати з трибуналом, якщо його створити без рішення Ради безпеки ООН".
"Тому ми запропонували в якості одного з варіантів передати можливість юрисдикції в пошуках винних до однієї з країн спільної групи", - додала вона, нагадавши, що Нідерланди, Бельгія і Австралія мають статус учасника в Міжнародному кримінальному суді.
"Ще один з варіантів – це діяти в рамках конвенції про заборону фінансування тероризму. Ми розглядаємо цей випадок як один з терористичних актів, що стався на території України із застосуванням зброї, наданої російською стороною. І таким чином цей випадок підпадає під дію Конвенції про заборону фінансування тероризму", - запропонувала український дипломат.
Разом з тим, за рік після авіакатастрофи малайзійського "Боїнга 777" Україна не оголосила обвинувачення чи підозри жодному з тих, кого підозрює у знищенні літака.
Повідомлялося, що слідча група з Нідерландів отримала фрагменти ракети, випущеної з російської системи протиповітряної оборони "Бук", яка може бути тією самою, яка рік тому збила малайзійський авіалайнер "Боїнг 777", у результаті чого загинули 298 осіб.
29 липня, Росія заблокувала резолюцію Ради безпеки ООН про трибуналі у "Боїнгу", ставши єдиною країною проголосувала проти. Ще три країни (Китай, Венесуела і Ангола)утрималися. Інші держави, які підтримали ідею трибуналу, висловили глибоке розчарування таким рішенням Росії, а деякі країни різко засудили спроби Росії "сховатися" за правом вето. Втім, таке рішення було передбачуваним, тому постпред України перед цим заявляв, що трибунал по "Боїнгу" буде створено навіть при накладенні вето РФ. Як писав Володимир Кравченко у статті для DT.UA Росія не уникне трибуналу по MH17, навіть якщо накладе вето в Радбезі ООН. Автор нагадує, що історія різних міжнародних судових інстанцій демонструє: крім класичних трибуналів по колишній Югославії та Руанді були ще і "гібридні" трибунали, створені на основі угод ООН і конкретної держави.
Повідомлялося, що родичі 18 пасажирів Боїнга-777 подали позов у суд на колишнього так званого "міністра оборони ДНР" Ігоря Гиркіна, його звинувачують в організації цієї катастрофи. Справа була відкрита на вимогу сімей 18 пасажирів, які загинули в катастрофі. Позов передбачає стягнення в $ 900 млн.