UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українці за кордоном: в МОЗ пояснили, як отримати лікарняний вагітним

Багато жінок змушені були покинути країну.

Війна, яку розпочала Росія, змусила багатьох українців виїхати за кордон. Серед них є і вагітні жінки.

Читайте також: Соцвиплати в Україні: чи підвищать прожитковий мінімум для дітей у 2024 році

В Міністерстві охорони здоров’я дали пояснення щодо оформлення медичних висновків, на основі яких формується лікарняний для декретної відпустки.

Лікарі можуть формувати медичні висновки для вагітних пацієнток, які перебувають за кордоном, без проведення особистого огляду. Вони роблять це на підставі іноземних медичних документів, що засвідчують факт вагітності або пологів у жінки.

Медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) у разі вагітності та пологів може сформувати як сімейний лікар, з яким пацієнтка уклала декларацію, так і будь-який інший лікар, який має право формувати МВТН у цій категорії.

Український лікар формує медичний висновок на підставі іноземних медичних документів, що засвідчують вагітність жінки. Для цього вагітна має надіслати лікареві (поштою чи доступним месенджером) перекладені державною мовою та нотаріально засвідчені (за потреби) іноземні медичні документи, в яких зазначено строк вагітності, на підставі яких український лікар має сформувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність після настання 30 тижня вагітності пацієнтки.

У випадку пологів: український лікар сформує медичний висновок про тимчасову непрацездатність з дати пологів також на підставі даних іноземних медичних документів про пологи.

Якщо в жінки за кордоном були ускладнені пологи або народилося декілька маленьких українців, лікар має сформувати породіллі медичний висновок не на 126, а на 140 календарних  днів.

Як відкрити лікарняний вагітним, які знаходяться за кордоном

Покроковий алгоритм дій для вагітних українок, які перебувають за кордоном та продовжують сплачувати податки до українського бюджету самостійно або через офіційного роботодавця:

Нагадаємо, як отримати пенсію поштовим переказом, перебуваючи за кордоном. Це стосується тих, хто раніше отримував пенсію на пошті.