На фоні війни та боротьби українського народу з російським загарбником вітчизняні забудовники планують, як після перемоги встановити вигідні для себе правила гри, пише лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська в колонці для УП. Втілювати свої плани забудовники хочуть під гарною вивіскою «Відбудова України».
Вказано, що вже відбулося засідання Конфедерації будівельників України (КБУ), очільником якої є ексдепутат Київради та колишній заступник міністра регіонального розвитку Лев Парцхаладзе. На онлайн засіданні була низка учасників.
Рух ЧЕСНО отримав із кількох джерел витяги з документа, який розглядали учасники цього засідання. Документ запропонувала учасниця обговорення з Чернівців. З нього випливає, що саме лобісти-забудовники хотіли б прибрати із законодавчого поля.
Щоправда, планам забудовників заважають громадські слухання, тому що створюють, на їхню думку, «конфліктні ситуації». Тому замість слухань забудовники пропонують просто представити детальний план забудови, аби люди з ним змирилися та не вносили власні пропозиції.
Авторка колонки зазначила, що такий рівень взаємодії з громадою можуть пропонувати хіба що «законотворці» держави-окупанта Росії, де думка громадян нічого не важить. Крім того, забудовники вважають, що їм заважає демократична процедура конкурсів на визначення автора проєкту. Такий процес вони називають довгим і з корупційними ризиками.
«А якщо ж дати своїх виконавців одразу, то це ж яка суттєва економія… і прибуток!», – йдеться у колонці.
Авторка вказала, що є ще одна цікава пропозиція з боку забудовників. Зокрема, ті хочуть, щоб не треба було більше на сесії місцевої ради затверджувати детальний план територій.
«Що могло би бути, якби недоброчесним забудовникам, які націлені на вирубку лісів, забудову заплав, не протидіяли активні громадяни? Зараз би наступ на Київ з боку окупантів був би значно полегшений. Так, останні 12 років активісти селища Коцюбинське та Рух ЧЕСНО ведуть боротьбу за збереження Біличанського лісу під Києвом. Тепер цей ліс – щит для столиці, зокрема з боку Гостомеля, Ірпеня й Бучі, де героїчно стримують сили рашистів наші війська», – пише Думанська.
Вона зазначила, що була ідея через ліс з Ірпеня прокласти додаткову дорогу через Коцюбинське на Київ. Це саме те, що потрібно було забудовником.
«Ми давно моніторимо співпрацю з недоброчесними забудовниками, які завдали суттєво шкоди екосистемі Приірпіння – лісам і заплавам», – зазначила Думанська.
Вона звернула увагу на те, після перемоги, коли прийдуть значні інвестиції із Заходу, важливо, аби наші західні партнери бачили прозорі і демократичні процеси – консультації з громадою, конкурси тощо.
Лідерка Руху ЧЕСНО зауважила, що головними замовниками й авторами технічних завдань на розробку будь-яких проєктних рішень відсьогодні мають бути представники Збройних сил України, громади та громадяни. А всі проєкти за такими завданнями повинні виконувати фахові архітектори, яких обирають на конкурсній основі.
«Війна змінила цінності багатьох і рівень політичної культури вже суттєво виріс. І нам важливо його втримати. Ми не маємо права після війни створювати законодавчу базу під корупційні схеми для «своїх», – підсумувала Думанська.
Повідомлялося, що у Верховній раді зареєстрували законопроєкт №7198, розроблений парламентом спільно з урядом та за ініціативи президента, який дозволить забезпечувати українців компенсацію за пошкодження та знищення житла під час війни. Зокрема, йдеться про надання житлової площі з обмеженням до 150 кв. метрів, а не грошей.