UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україні варто готуватися захищати схід і південь від зазіхань Путіна – Гриценко

Колишній міністр оборони пояснює, що означає «визнання» Путіним ОРДЛО і які кроки є для української влади першочерговими.

Сьогодні президент Росії Владімір Путін визнав «суверенітет» створених та контрольованих Кремлем угруповань «ДНР» та «ЛНР», російський парламент проштампує ці рішення Путіна, можливо, вже завтра.

Україні час готуватися до життя у нових реаліях, наголошує колишній міністр оборони Анатолій Гриценко.

«Мінські домовленості можна забути. Путін буде присутнім в ОРДЛО тепер відкрито/офіційно, мантра «іхтамнєт» уже неактуальна. Російська військова допомога ОРДЛО тепер не приховуватиметься, навпаки – нас нею лякатимуть», - пише він у Facebook.

Крім того, відсутність в указах Путіна фрази про те, що ці формування визнаються у нинішніх кордонах, свідчить про зазіхання на всю територію Донеччини та Луганщини, включно з підконтрольною Україні територією.

«Варто очікувати погроз/ультиматумів Путіна і можливого воєнного наступу на сході до захоплення усіх територій Донецької і Луганської областей», - зазначає Гриценко.

Заходу  ж слід продовжувати підтримувати Україну зброєю та запровадити санкції проти Росії.

«Що зараз робити нам? Те, що робили дотепер, тільки більш активніше: зміцнювати армію, зміцнювати економіку, зміцнювати єдність всередині й у відносинах з ключовими партнерами. Будувати новий міцний кордон на сході, посилювати резерв і територіальну оборону, оснащувати армію новою технікою. Бути готовими ближчим часом захищати схід і південь країни від можливих провокацій і територіальних посягань», - додає він.

На думку колишнього міністра оборони, широкомасштабного наступу не буде, а от локальні провокації на сході й півдні – досить імовірні.

Що  до першочергових кроків влади у відповідь на рішення Путіна, то вони, на думку Гриценка, мають бути такими:

  1. Скасування дипломатичних відносин з РФ;
  2. Введення візового режиму з РФ;
  3. Закриття КПВВ на лінії розмежування;
  4. Припинення виплат пенсій в ОРДЛО;
  5. Введення санкцій щодо всіх причетних до визнання ОРДЛО самостійними суб’єктами;
  6. Перенаправлення коштів: з «Великого будівництва» – на укріплення кордону і зміцнення армії.
  7. Мобілізація 40-50 тисяч резервістів, які мають бойовий досвід 2014-2015 років.
  8. Прийняття закону про зміну статусу ОРДЛО – на окуповані Росією території.
  9. Переговори зі США і Великою Британією щодо встановлення союзницьких відносин, з розширеною військово-технічною співпрацею і гарантіями безпеки.

Читайте також: Блінкен заявив про жорстку реакцію США та партнерів на визнання Путіним незалежності "Л/ДНР"

Ввечері 21 лютого Путін виступив із посланням до росіян, яке закінчив  офіційним визнаням «суверенітет» маріонеткових «республік». Перед цим ватажки бойовиків Дєніс Пушилін та Лєонід Пасічник звернулися до Путіна з проханням визнати «незалежність» цих формувань, а члени Радбезу Росії одноголосно виступили «за». Лише після розмазування відповідальності за рішення, що очевидно зневажає міжнародне право, Путін погодився ухвалити відповідне рішення.

Лідери країн Європи засудили «визнання» ОРДЛО та закликали посилити санкції проти Росії. Вашингтон заявив, що рішення не стало несподіванкою, і вже незабаром президент Джо Байден підпише пакет санкцій. Визнання Росією так званих «ЛНР» та «ДНР» означає свідомий вихід із Мінських домовленостей і завдає серйозного удару політико-дипломатичному врегулюванню, зазначив генсек НАТО Єнс Столтенберг. Такої ж думки дотримуються у Великій Британії і Польщі.