Міністерство закордонних справ України заявляє рішучий протест Росії у зв'язку з проведенням археологічних розкопок на території Альмінської долини в Севастополі, які проводяться в рамках т.зв. проекту "Кримська війна" з грубим порушенням норм міжнародного права і законодавства України, повідомляє прес-служба відомства.
МЗС нагадує, що відповідно до положень Конвенції про захист культурних цінностей Російська Федерація як держава-окупант повинна поважати культурні цінності, розташовані на тимчасово окупованій території України і вживати необхідні заходи для їх збереження.
Крім того, рекомендаціями Генеральної конференції ЮНЕСКО передбачено, що в разі збройного конфлікту, держава, яка окупувала територію іншої держави, повинна утримуватися від проведення археологічних розкопок на окупованій території.
"Росія повинна припинити всі незаконні археологічні розкопки і земляні роботи на території Альмінської долини і в місті Севастополь, а також забезпечити належне ставлення до всієї української історико-культурної спадщини на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, зокрема в частині неухильного виконання зобов'язань України відповідно до норм міжнародного права", - додали в МЗС.
Нагадаємо, що з У 1 липня Україна приєдналася до Другого протоколу Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року. Це надасть додаткові можливості для захисту культурної спадщини в Криму, а також допоможе чинити тиск на Росію, надаючи можливість введення кримінальної відповідальності за незаконні дії на півострові.
Згідно Другому протоколу, сторона, яка повністю або частково окупувала територію іншого боку, не повинна здійснювати:
- будь-який незаконний експорт, інше незаконне переміщення або незаконну передачу права власності на культурну цінність;
- будь-які археологічні розкопки, якщо тільки це не потрібно виключно для охорони, обліку або збереження культурної цінності;
- будь-які модифікації або зміну виду використання культурної цінності, що мають на меті приховування або знищення доказів культурного, історичного або наукового характеру.
У разі знищення або присвоєння в великих масштабах культурних цінностей, одна зі сторін може визнати такі дії кримінальними злочинами і зажадати відповідні покарання.