UA / RU
Підтримати ZN.ua

США допомагають Україні з координатами для більшості ударів з використанням передових систем – WP

Американські військові, ймовірно, лише консультують українських бійців у питанні націлювання.

Українські військові отримують координати або ж їх підтвердження від Сполучених Штатів Америки чи їхніх союзників для переважної більшості ударів по об’єктах російських військ із використанням передових ракетних систем, наданих Києву Вашингтоном, таких як HIMARS і M270. Про більш активну роль Пентагона в протистоянні вторгненню РФ в Україну пише The Washington Post із посиланням на трьох високопоставлених українських посадовців і одного високопоставленого представника США.

Один з українців розповів виданню, що наші бійці майже ніколи не запускають ракети з сучасних озброєнь без конкретних координат від американських військових, дислокованих на одній з баз у країні Європи.

Співрозмовник зі США підтвердив роль своєї держави в ракетних ударах по ворожих цілях, пояснивши, що метою такої підтримки є забезпечення точності й максимально ефективного використання обмежених запасів боєприпасів. 

При цьому він зазначив, що Україна не має чекати на схвалення Штатів для атак на російські об’єкти й постійно самостійно вражає окупаційні війська за допомогою іншої зброї. Американці ж передають ЗСУ координати й точну інформацію для націлювання виключно як консультанти.

Пентагон протягом кількох днів відмовлявся від коментарів The Washington Post через занепокоєння щодо оперативної безпеки. Врешті-решт речник Міноборони США генерал Патрік Райдер визнав надання українській армії розвідувальної інформації для підтримки ударів по об’єктах РФ, але не розповів про узгодження координат.

«Ми давно підтвердили, що ділимося розвідувальними даними з Україною, щоб допомогти їм (війсковим – ред.) захистити свою країну від російської агресії, і з часом ми оптимізували спосіб обміну інформацією, щоб мати змогу підтримувати їхні запити й процеси націлювання з більшою швидкістю та масштабом. Українці відповідальні за пошук цілей, їх пріоритезацію й ухвалення остаточних рішень щодо того, які з них вражати. США не лише не затверджують цілі, а й не беруть участі у виборі чи ураженні цілей», – заявив Райдер.

Водночас, український чиновник описав процес координації ударів зі Штатами. За його словами, спочатку наші бійці визначають цілі, які хочуть атакувати, надсилають ці дані старшим командирам, а ті вже передають запит американським партнерам для отримання більш точних координат. За словами іншого джерела, процес відбувається “дуже швидко”. Якщо відповідь не надходить, то ЗСУ не відкривають вогонь.

Читайте також: Українська винахідливість у використанні зброї вразила американських офіційних осіб – CNN

Посадовець підтвердив інформацію анонімного представника США щодо того, що Україна могла б сама планувати удари. Однак наша держава зазвичай звертається за допомогою та не атакує цілі без її отримання, щоб дарма не витрачати цінні ракети, тому не має скарг щодо контролю.

Офіційні представники Києва вважають, що цей момент повинен дати впевненість Вашингтону в тому, що він може надати Україні високоточні боєприпаси більшої дальності, адже їх не використовуватимуть для атак на територію Росії.

До того ж, один зі співрозмовників WP зазначив, що українські військові матимуть ті ж обмеження у діях, що й зараз, якщо отримають далекобійні ATACMS. Вони все ще будуть залежати від США у виборі ворожих цілей.

«Ви все одно контролюєте кожен вистріл, тому, коли ви говорите: «Ми боїмося, що ви можете використовувати їх для якихось інших цілей», ми не зможемо цього зробити, навіть якщо б захотіли», – додав український чиновник.

Однак, представник США відкинув таку характеристику. Він назвав неправдою слова про те, що українці надсилають американцям цілі на затвердження.

Читайте також: У США анонсували "дуже предметні" обговорення військової допомоги Україні на зустрічі "Рамштайн-9"

Крім цього, у жовтні начальник управління ракетних військ і артилерії командування підготовки Сухопутних військ ЗСУ генерал-майор Андрій Малиновський розповів The Washington Post, що західні партнери підтверджували координати цілей перед контрнаступом України в Харківській області.

За його словами, певні країни розробили процес отримання нашими військовими цих координат, щоб гарантувати точність ударів. Це також допомогло обійти протидію загарбників українським розвідувальним безпілотникам на полі бою, оскільки США та інші держави НАТО мають доступ до військових супутників.

«Ми всі практично завжди онлайн. Вони негайно дають нам координати, і ми одразу ж стріляємо з РСЗВ» – додав Малиновський.

Восени минулого року повідомлялося, що український уряд пропонував Сполученим Штатам Америки постійно надавати повну інформацію про заплановані удари по позиціях російських військ, щоб усе ж отримати далекобійні ракети ATACMS, що летять на відстань до 270 кілометрів.