Україна подала до Світової організації торгівлі (СОТ) позови проти Польщі, Словаччини та Угорщини, які заборонили імпорт української агропродукції. Це сталося після того, як ці сусідні країни-члени Євросоюзу вирішили в односторонньому порядку ввести обмеження на імпорт українського зерна та іншого продовольства – не дивлячись на зняття обмежень з боку Європейської комісії. Відповідно до Домовленості про правила та процедури вирішення спорів у межах СОТ, Україною подала вимоги про проведення консультацій із Словаччиною, Польщею та Угорщиною.
«Для нас принципово важливим є довести, що окремі держави-члени не можуть забороняти імпорт українських товарів. Тому ми подаємо проти них позови в СОТ. Водночас ми сподіваємося, що ці держави знімуть свої обмеження і нам не доведеться довго зʼясовувати відносини в судах. Нам потрібна солідарність з ними і захист інтересів фермерів. Розпочаті нами кроки і тиск Єврокомісії та інших держав-членів допоможуть відновити нормальну торгівлю між Україною і сусідніми державами, а також показати солідарність між нами», – заявила перший віцепрем’єр-міністр України – міністр економіки України Юлія Свириденко, йдеться у повідомленні Мінекономіки 18 вересня.
За словами Свириденко, в результаті односторонньої заборони на імпорт української агрородукції з боку Польщі, Словаччини та Угорщини вітчизняні експортери вже зазнали та продовжують зазнавати значних збитків через простої, додаткові витрати та неможливість виконання зовнішньоекономічних угод. Україна вбачає в цьому порушення трьома країнами ЄС своїх міжнародних зобов’язань.
Нагадаємо, що 15 вересня Єврокомісія не стала продовжувати обмежувальні заходи щодо імпорту української агропродукції у сусідніх з Україною країнах ЄС. 14 вересня Болгарія скасувала заборону на імпорт українського зерна, після чого у країні почалися протести фермерів.
Раніше повідомлялося, що Польща, Угорщина та Словаччина можуть припинити участь у роботі Координаційної платформи в Брюсселі щодо українського зерна.