Сполучені Штати Америки вперше потрапили до переліку країн з неповною демократією, а Україна навпаки покращила свої показники та вибула з цього списку. Про це йдеться у щорічному звіті Міжнародного дослідницького центру International Institute for Democracy and Electoral Assistance (IDEA).
Цього року звіт стосується режимів у 160 країнах. Дослідники IDEA поділили їх на:
- авторитарні режими;
- держави з перехідним (гібридним) режимом;
- неповні демократії;
- повноцінні демократії, які між собою розділені на слабкі, середні та сильні.
Сполучені Штати вперше опинилися серед країн з неповною демократією. Адже, як зазначено у звіті, там «помітні порушення» громадянських прав, що почалися 2019 року. При цьому в IDEA зазначили, що США потрапили до відповідного списку із переліку країн з сильною демократією і мають всі шанси повернутися.
Історичним моментом для США, який став переломним, дослідники назвали 2020-2021 рік. Тоді, як зазначили в IDEA, експрезидент Сполучених Штатів Дональд Трамп поставив під сумнів легітимність президентських виборів, на яких переміг Джо Байден.
У звіті також йдеться про проблеми зі свободою зібрань та демонстрацій, які у США відбулися влітку минулого року. У той період країною поширився рух протестів через вбивство поліцією Джорджа Флойда.
Крім США, до списку держав із неповною демократією потрапили країни Євросоюзу – Угорщина, Польща та Словенія.
Своєю чергою Україну викреслили із списку неповних демократій після того, як «ситуація у країні покращилася». Тепер Українська держава перебуває у переліку країн з із середньою демократією. Зокрема, дослідники IDEA відзначили позитивний вплив від запровадження прозорих е-декларацій.
До авторитарних режимів дослідники віднесли цього року М’янму, Афганістан та Малі. Всього у звіті вказано:
- 47 авторитарних країн, серед яких Китай, Саудівськв Аравія та Іран;
- 20 перехідних режимів, серед яких Росія і Туреччина;
- 98 демократичних країн – найменша кількість за останні роки.
Раніше Freedom House опублікував дослідження «Стан свободи у світі». Воно свідчить, що Україна є «частково вільною» країною.
Так, за шкалою демократичної свободи Україна набрала 60 зі 100 можливих балів, зокрема 26 з 40 в сфері політичних прав і 34 з 60 в розрізі цивільних свобод.