Україна, Туреччині і ООН погодили рух 14 суден із зерном у Чорному морі, повідомляє Спільний координаційний центр. Делегації ООН та Туреччини також нададуть персонал для інспекцій 40 суден, що йдуть із Чорного моря.
Про ухвалене рішення також повідомлять Росію, яка з вересня блокує рух суден зерновим коридором, а напередодні повідомила, що призупиняє участь у зерновій угоді.
За даними Міністерства інфраструктури України, зараз у зерновому коридорі заблоковані 218 суден із продовольством. Сьогодні руху суден зерновим коридором не було.
Вимоги зернової угоди передбачають перевірку суден, які йдуть до українських портів по зерно, а також тих, які виходять завантаженими. На перевірках наполягла Росія, яка стверджувала, що порожні зерновози начебто могли перевозити зброю для України.
Зауважимо, Україна не підписувала зернову угоду напряму із Росією. Київ и Москва мають паралельні зобов’язання перед Анкарою та ООН. У Москві вже заявили, що домовленості Києва, Анкари та ООН, «ні до чого не зобов’язують» агресора.
Нагадаємо, 29 жовтня у Росії заявили, що призупиняють участь у зерновій угоді на невизначений термін. У РФ звинуватили Україну та Велику Британію в «атаках» на кораблі Чорноморського флоту в окупованому Севастополі, Росія стверджує, що надводні дрони начебто запускалися із судна-зерновоза.
Насправді готуватися до виходу з угоди країна-агресорка почала ще у вересні, і з наближенням дати продовження угоди (у листопаді – ред.) дедалі активніше шукала привід. Захід закликав Росію повернутися до виконання обов’язків і не провокувати нову продовольчу кризу. РФ у відповідь запропонувала «повністю замістити» українське зерно.