Україна екстрадувала колишнього американського солдата Крейга Ленга, який добровольцем воював у "Правому секторі" проти Росії. У США його підозрюють у вбивстві подружжя.
У заяві Міністерства юстиції США стверджується, що Ленг "вдався до міжнародної злочинної діяльності, яка включала подвійне вбивство у Флориді, спроби виїхати за кордон для участі в інших актах насильства за межами Сполучених Штатів, а також змову з метою уникнення виявлення правоохоронними органами шляхом торгівлі зброєю, гранатою та готівкою, щоб використати ідентифікаційні дані іншої особи для подачі заяви на отримання американського паспорта під вигаданим ім'ям", пише "Радіо Свобода".
Відставний американський військовослужбовець Крейг Ленг брав участь в операціях Армії США в Іраку й Афганістані. В Україну він прибув у 2015 році, вступив до лав добровольчого підрозділу "Правий сектор" і більше року провів на фронті. Після змін законодавства, які дозволили іноземцям служити у Збройних силах України, Ленг підписав контракт із ЗСУ. Кілька місяців він служив на передовій, брав участь у боях на Світлодарській дузі, потім звільнився з армії.
У США Ленга розшукують за підозрою у вбивстві двох людей. За даними слідства, він зі спільником розмістив в інтернеті оголошення про продаж декількох одиниць зброї. У квітні 2018 року на пропозицію відгукнулася літнє подружжя. Прибувши в умовлене місце у Флориді для покупки, чоловіка і його дружину застрелили. Слідство вважає, що їх убив Ленг із приятелем, аби заволодіти грошима – жертви мали при собі три тисячі доларів готівкою. За даними ФБР, гроші потрібні були підозрюваним для оплати поїздки до Венесуели, де вони планували воювати проти урядових військ.
Український адвокат Ленга повідомив журналістам, що його клієнт відкидає пред'явлені звинувачення.
Нагадаємо, у березні 2021 року Київський апеляційний суд залишив чинним рішення про екстрадицію Крейга у США. Однак захист намагався оскаржити рішення у ЄСПЛ. 19 квітня 2021 року ЄСПЛ повідомив Уряд України, що, відповідно до правила 39, заявник не може бути екстрадований під час розгляду справи в суді.
9 листопада 2023 року року Європейський суд з прав людини постановив, що не знайшов порушень норм Європейської конвенції з прав людини у рішенні екстрадувати підозрюваного з України до США. 8 квітня 2024 року рішення ЄСПЛ набуло статусу остаточного.
Однак після оприлюднення рішення ЄСПЛ чоловік переховувався від українських органів правопорядку. Аж поки 16 травня співробітники Департаменту карного розшуку Національної поліції України затримали його у Шевченківському районі столиці.