UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ухилення від мобілізації: яка відповідальність передбачена

Роз'яснення дав адвокат.

В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. Але існують випадки, коли військовозобов'язані ухиляються від мобілізації. Адвокат Володимир Адонін розповів виданню "Фокус", що загрожує тим, хто свідомо ухиляється від мобілізації.

Ухилення від призову: що за це може бути

Адонін пояснив, що ухилянтів від служби в армії очікує кримінальна відповідальність. Найчастіше їх притягують за статтею 336 Кримінального Кодексу України – ухилення від призову на військову службу під час мобілізації (карається позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років).

Експерт зазначив, що для кваліфікації дій людини за цією статтею має бути встановлено намір і мету саме в ухиленні від призову під час мобілізації, а також протиправну відмову від проходження військово-лікарської комісії.

"Зазвичай людині пропонують укласти угоду зі стороною звинувачення (прокурором) про визнання винності. Така угода затверджується вироком. Найчастіше винна особа та прокурор в угоді про визнання винності погоджують покарання у вигляді випробувального терміну, тобто покарання з випробуванням", – пояснив адвокат.

Читайте також: Мобілізація в Україні: хто має право на відстрочку

Адонін додав, що судова практика досить швидко сформувалася в цій площині та налічує десятки вироків про притягнення до відповідальності винних. Майже завжди "сторони йдуть на угоду".

Він пояснив, що часто суд ухвалює рішення звільнити засудженого від відбування призначеного покарання, якщо він протягом певного випробувального терміну не вчинить нового кримінального правопорушення та виконає покладені на нього обов'язки.

Суд може встановити випробувальний термін від одного до трьох років. Після цього особа, яка отримала випробувальний термін, має певні обов’язки передбачені статтею 76 КК України: періодично з'являтися для реєстрації у відповідну державну установу з пробації; повідомляти про зміну місця проживання, роботи або навчання.