UA / RU
Підтримати ZN.ua

Угорщина продовжує роздавати закарпатським українцям свої паспорти - ЗМІ

Поки в Будапешті розслідують обставини появи відео з Берегово, паспорти роздають на території власне Угорщини - там, де Україна не зможе пред'явити претензій.

Незважаючи на грандіозний скандал через скандальне відео з Берегового, де угорський консул урочисто роздає угорські паспорти закарпатським українцям, Угорщина зовсім не припинила порочну практику надання другого громадянства - змінилося лише те, що урочисту церемонію вручення із Закарпаття перенесли на угорську територію, туди, де Україна точно не зможе пред'явити ніяких претензій, йдеться у матеріалі LB.ua, у якому розповідається, про що йшла мова під час візиту делегації з Угорщини на Закарпатті, яка зустрілася з представниками угорських організацій України.

"Будапешт доручив тимчасово призупинити урочистості при врученні громадянства на території Закарпатської області – тепер вони будуть проходити на території Угорщини в присутності органів місцевого самоврядування прикордонного з Україною регіону Саболч-Сатмар-Берег", - пише видання.

Паралельно Будапешт веде розслідування - там прагнуть зрозуміти, хто відповідальний за те скандальне відео з Берегового, яке поклало кінця такій зручній схемі "паспортизації" українських угорців під носом у офіційної влади. А угорські органи безпеки, побоюючись повторення ситуації, значно посилили перевірки осіб, які подають документи на отримання угорського громадянства за спрощеною процедурою.

Разом з цим, відзначає видання, активізувалися так звані "угорські громадські організації" - насправді іноземні агенти, що працюють в інтересах Угорщини. "Товариство угорської культури Закарпаття" та "Демократичний союз угорців України" вже повідомили, що через посилення оглядів представників угорської меншини на україно-угорському кордоні на предмет наявності угорського паспорта ними тепер відновлено роботу служб правової допомоги за участю юристів та угорських консульств.

Що цікаво, раніше така ж служба працювала 2015 році – втім, тоді юристи не захищали "угорських громадян" від "свавілля" українських прикордонників, а допомагали угорцям Закарпаття уникати мобілізації до Збройних сил України - тобто, поки в армії воювали українці та представники багатьох інших національних меншин, що населяють країну, угорці, користуючись цією допомогою, масово ухилялися від військової служби.

Нагадаємо,4 жовтня послу Угорщини в Україні Ерно Кешкеню було вручено ноту про те, що консула Угорщини у місті Береговому Закарпатської області оголошено персоною нон-грата і він повинен покинути територію України протягом 72 годин.

У свою чергу міністр закордонних справ Угорщини Петер Сиярто викликав посла України в Будапешті і повідомив йому про те, що український консул повинен покинути територію країни протягом трьох діб.

Конфлікт розгорівся після того, як у вересні ЗМІ оприлюднили відео, на якому громадяни України отримують угорські паспорти та промовляють присягу на вірність Угорщині у консульстві в Береговому. У МЗС України відреагували на нього, заявивши про готовність вислати угорського консула, якщо цього не зробить Угорщина.

Своєю чергою голова угорської дипломатії Петер Сійярто назвав ці обіцянки української сторони "особливо недружнім актом" і звинуватив український уряд у спробі "залякати закарпатських угорців".

27 вересня генеральний прокурор Юрій Луценко заявив про те, що СБУ розслідує кримінальне провадження за фактом отримання паспортів Угорщини громадянами України, а отримання подвійного громадянства тягне за собою позбавлення громадянства України.

Зазначимо, що Служба безпеки України не має ніякої можливості притягнути до відповідальності державних службовців і чиновників, що мають подвійне громадянство, адже в українському законі не встановлено покарання за наявність паспортів двох держав.

Нагадаємо, раніше широко відомий сайт "Миротворець" оприлюднив свою базу даних по чиновниках, які, згідно з інформацією сайту, мають громадянство Угорщини; всього у вільному доступі виявилися дані 313 чоловік.

Із Закарпаттям в Україні складається не дуже добра ситуація - у цій області подекуди надто вже мало українського, пише один з провідних авторів відомого американського видання The New York Times Ендрю Хіггінс, який відвідав місто Берегове, що потрапило у епіцентр "паспортного скандалу" в Закарпатті.