Шостий звіт Єврокомісії щодо виконання Україною Плану дій з візової лібералізації передбачає рекомендацію ЄС про скасування віз для громадян України без будь-яких попередніх умов для цього. Про це йдеться в документ, схваленій колегією Єврокомісії 18 грудня.
Незважаючи на те, що звіт констатує виконання Україною всіх вимог ПДВЛ, у ньому побічно визнається, що Україна ще не завершила виконання деяких пунктів плану в частині боротьби з корупцією.
Однак Єврокомісія погодилася запустити процес скасування віз, не чекаючи, коли Україна завершить виконання цих пунктів, грунтуючись на обіцянку української влади завершити цю роботу.
Зокрема, прем'єр і президент України надали ЄС гарантії завершення в першому кварталі 2016 року:
- ефективного запуску Національного антикорупційного бюро;
- формування Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, змінивши закон про прокуратуру;
- остаточного створення та початку роботи Національного агентства з питань запобігання корупції;
- внесення змін у закон про Агентство з повернення активів, а також законів про спецконфискации і арешт майна;
- внесення змін до держбюджету, де буде передбачено фінансування згаданих органів.
У той же час пропозиція Раді ЄС про скасування віз надійде ще до виконання Україною цих зобов'язань, які, за домовленістю з ЄК, Київ взяв на себе самостійно.
Європейська комісія в п'ятницю, 18 грудня, схвалила позитивний звіт щодо виконання Україною Плану дій щодо лібералізації візового режиму з Євросоюзом. "На основі цієї оцінки виконання зобов'язань, а також враховуючи результати постійного моніторингу і звітності, який здійснювався з моменту запуску діалогу про лібералізацію візового режиму між Україною та ЄС у жовтні 2008 року, Комісія вважає, що Україна виконує всі критерії, встановлені у чотирьох блоках другого етапу Плану дій щодо лібералізації візового режиму", - сказано у звіті ЄК.
В документі йдеться про те, що Єврокомісія на початку 2016 року внесе законодавчу пропозицію щодо внесення змін до Регламенту (EC).
Раніше повідомлялося, що Європейська комісія у п'ятницю остаточно прийняла шостий звіт щодо виконання Україною вимог Плану дій візової лібералізації.
Що далі?
Далі Єврокомісія запропонує внести країну в список держав, громадяни яких можуть в'їжджати до Євросоюзу без віз на термін до трьох місяців. Потім це пропозиція надійде на розгляд Європарламенту, де виноситься на голосування профільного комітету і пленарній сесії. Паралельно ведуться переговори представників Європарламенту з експертами Ради ЄС, в якому представлені всі країни-члени. Після схвалення документа на пленарній сесії ЄП, він переходить на розгляд Ради ЄС.
Якщо Рада ЄС погоджується внести Україну до списку країн, у відношенні яких діє безвізовий режим, вносяться зміни у відповідний регламент Євросоюзу. Європарламент і Рада ЄС приймають цей регламент, після чого він публікується в Офіційному журналі ЄС. Приблизно через 20 днів громадяни країни зможуть їздити до ЄС без віз. У випадку з Молдовою, яка раніше пройшла аналогічну процедуру візової лібералізації, з публікації доповіді Єврокомісії (15 листопада 2013 року) до набуття безвізового режиму в силу (28 квітня 2014 року) минуло півроку. При цьому ЄС спочатку поставив умовою безвізового в'їзду наявність у громадян біометричних паспортів.