Слідчі Вінницького районного управління поліції спільно з поліцейськими відділами протидії кіберзлочинам у Вінницькій області за сприяння Мінцифри зафіксували злочинну діяльність ділків, які торгували підробленими документами про вакцинацію.
Зловмисники за 250 євро вносили дані клієнтів до електронної системи охорони здоров'я, повідомляє відділ комунікації поліції Вінницької області.
Згідно з попередньою інформацією розслідування, вінницький підприємець розмістив у закритих групах месенджерів із приблизно трьома тисячами рекламу своїх послуг. У цьому йому допомагали медпрацівники.
Невакциновані громадяни отримували електронні COVID-сертифікати, які відображаються у додатку "Дія".
Поліцейські провели контрольовані закупівлі сертифікатів щодо вакцинації.
Напередодні під час обшуків за місцем роботи сімейного лікаря у Хмельницькому та підприємця у Вінниці вилучили комп'ютерну техніку, банківські картки, мобільні телефони та інші докази злочинної діяльності.
Слідство працює над матеріалами для оголошення зловмисникам про підозру у скоєнні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 362 Кримінального кодексу України (Несанкціоновані дії з інформацією, що обробляється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право на доступ до неї). Їм загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Нагадаємо, "жовтий" сертифікат про щеплення однією дозою вакцини від COVID-19 тепер можна завантажити на порталі "Дія" та роздрукувати чи завантажити на телефон чи комп'ютер у форматі PDF. Для його отримання не потрібно надсилати біометричні документи, що засвідчують особу. Достатньо мати кваліфікований електронний підпис (КЕП).
Раніше в Україні викрили зловмисника, який розробив та продавав фейкову версію державного додатка "Дія". 21-річний мешканець Запоріжжя без спеціальної освіти у програмуванні створив візуальну копію державної програми "Дія", в якій користувачі могли завантажувати свої фотографії, створювати фейкові сертифікати про вакцинацію, а неповнолітні могли збільшувати свій вік, щоб купувати алкоголь та цигарки. Коштував такий додаток 100 гривень.
У Міністерстві цифрової трансформації України вже почали працювати над удосконаленням сертифікатів вакцинації COVID-19, інформує міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.