UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Верховній Раді створили новий підкомітет з деколонізації – хто очолив і які завдання

Серед першочергових завдань – реалізація декомунізації, деколонізації та перейменувань

Окремий підкомітет створено у Верховній Раді, яка має ухвалювати остаточні рішення щодо перейменування населених пунктів та виконання рішення щодо деколонізаційного та декомунізаційного законодавства. про відповідне рішення повідомляє Верховна Рада.

Читайте також: Україна в центрі уваги світу, і це шанс деколонізувати нашу історію та культуру в його очах

Навіщо створили деколонізаційний підкомітет?

“Рішення ухвалено після розгляду пропозицій органів місцевого самоврядування, військових адміністрацій населених пунктів і рекомендацій Українського інституту національної пам’яті, Національної комісії зі стандартів державної мови щодо перейменування окремих населених пунктів Дніпропетровської та Миколаївської областей, назви яких містять символіку російської імперської політики або не відповідають стандартам державної мови”,  – коментують необхідність виокремлення цього напрямку в окремий підкомітет в пресрелізі парламенту.

Хто в підкомітеті керівник і що він буде робити?

Керівником підкомітету є перший заступник голови комітету питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Роман Лозинський. Він є представником партії “Голос”.

Як зазначають на сайті Верховної ради, до предметів відання підкомітету належить реалізація норм законодавства щодо ліквідації символіки комуністичного тоталітарного режиму, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, а також наступні законодавчі вимоги:

“Основним завданням підкомітету є усунення з публічного простору назв, пов'язаних з російською імперською політикою. Закон про деколонізацію встановив чітку процедуру перейменування населених пунктів, які не відповідають законодавству, а також строки ухвалення таких рішень. Багато місцевих рад провели консультації з мешканцями і надали свої пропозиції нових назв. Підкомітет з деколонізації планує їх враховувати. Але окремі ради вирішили, що цей закон не для них, і вони не будуть його виконувати. Для керівників таких громад мушу нагадати, що закон не містить норм щодо можливості залишити існуючу назву населеного пункту, яка пов’язана з символікою російської імперської політики”, – зазначив у коментарі щодо діяльності підкомітету Роман Лозинський.

В рамках реалізації деколонізаційного законодавства в Україні, комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування ухвалив рішення перейменувати місто Новомосковськ на місто Самар. Про це повідомила член комітету, депутат Верховної Ради Лариса Білозір. “Новомосковську буде повернуто історичну назву Самар. Южноукраїнськ буде перейменовано на Гард. Комітет рішення ухвалив, далі зала!”, – повідомила народний депутат. Також на засіданні комітету підтримано пропозиції про перейменування ще 26 менших населених пунктів в межах деколонізації, повідомила Лариса Білозір.

Раніше Український інститут національної пам’яті визначив 183 топоніми, які пропонує перейменувати в рамках Закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». До переліку не включили назви населених пунктів, які зараз знаходяться на тимчасово окупованій території.