UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Transparency International відзначають "високі ризики корупції" в оборонній сфері України

За оцінками організації, "через корупційну практику відбувається втрата до 10-15% коштів, призначених для закупівлі озброєнь".

В українській оборонній сфері залишається високий ризик корупції. Про це свідчать дані звіту міжнародної антикорупційної мережі Transparency International.

Згідно з дослідженням, Україна потрапила до групи з дуже високим ризиком корупції (за антикорупційним індексом оборони країни поділяються за шкалою від А (дуже низький ризик корупції) до F (критичний ризик), Україна потрапила до групи D).

"Україна стоїть перед гострою необхідністю подолати корупційні ризики. Корупція становить загрозу існування державі: вона підточує сили безпеки і оборони, вдаряє по операційній ефективності", - йдеться у звіті, також наводяться приклади. "Коли кошти не доходять за призначенням, призовники дають хабара, щоб уникнути виконання військового обов'язку або задля збереження кращого місця служби".

В Україні відсутній якісний контроль у сфері закупівлі озброєння. За оцінками організації, "через корупційну практику відбувається втрата до 10-15% коштів (призначених для закупівлі - ред.)".

Директор Transparency International з питань оборони Катрін Діксон вважає, що "Україна зараз перебуває у критичній точці".

"Якщо Міноборони виконає свої антикорупційні зобов'язання, військовослужбовці зможуть краще і активніше захищати український народ", - зазначає Діксон.

За її словами, затягування реформи "є критичним для стабільності, економічного розвитку та міжнародної довіри донорів". "Якщо через корупцію українські солдати не отримують грошей, або повинні купувати обладнання за свої гроші, це руйнує військову ефективність і демотивує народ".

У Тгапѕрагепсу International закликають забезпечити "сильний зовнішній контроль" витрат української оборонки. У дослідженні звернули увагу, що витрати на оборону в Україні різко зросли, а дані про те, на що витрачаються ці гроші, не оприлюднюються. Навіть депутати отримують цю інформацію постфактум.

В організації попереджають, що спрощені процедури закупівель для Міноборони і різноманітні пільги підвищують ризик корупції. Експерти також закликають провести незалежний моніторинг Міноборони з метою ретельної перевірки небюджетних витрат.

Читайте також: Україна продовжує активно позбавлятися від зброї радянського виробництва

Організація звернула увагу на зусилля Міноборони щодо підвищення рівня антикорупційної підготовки особового складу та посилення внутрішньої ревізії.

У той же час голова правління Тгапѕрагепсу International Україна Андрій Марусов заявив, що реформи, що проводяться Міністерством оборони, заслуговують всілякої підтримки.

В 2016 році оборонний сектор отримає з держбюджету 100 мільярдів гривень.