Російський режисер Олександр Сокуров звернувся з відкритим листом до Папи Римського Франциска та президента України Петра Порошенка із закликом сприяти порятунку і звільненню політв'язня Кремля, українського режисера Олега Сенцова. Так, він закликає "без будь-яких умов" звільнити 23 громадян РФ, засуджених в Україні за злочини проти суверенітету країни.
"Олег потрапив у жорстокі жорна російсько-українського політичного молоха... Прошу хоча б Вас почати з білого аркуша. Прошу Вас, відпустіть без будь-яких умов усіх громадян Росії, що перебувають в ув'язненні в Україні, оголосіть безстроковий мораторій на будь-яку військову, дипломатичну, політичну конфронтацію, зробіть все, щоб звільнення мого колеги Олега Геннадійовича Сенцова стало б неминучим", - йдеться у листі.
У питанні звільнення Сенцова Сокуров закликає "відкинути всі відкриті та приховані політичні резони" і керуватися виключно гуманістичними інтересами, а також інтересами українського народу та культури.
"По суті, Олег Геннадійович закликає політиків припинити конфронтацію та вчинити конкретні дії лише у напрямку досягнення незворотного миру. Крок за кроком, глушачи біль образ... Жодна політична практика ніколи не могла вирішити нагальні проблеми цивілізації, не щадила народне життя, а лише глибше заводила в глухий кут, якщо не почитала гуманістичні принципи. Підтвердження тому – все, що відбувається у відносинах України та Росії", - зазначає Сокуров.
У житті великих політиків завжди є шанс стати новим і сильним, "усвідомити, побачити нову дорогу, навіть якщо за спиною важкі поразки", зазначає російський режисер.
Своєю чергою у посланні до Франциска Олександр Сокуров нагадує про те, що політв'язень був засуджений із політичних мотивів на "критично великий термін, несумісний із тривалістю життя людини" в умовах арктичної колонії.
Олег Сенцов утримується в колонії "Білий ведмідь" в Ямало-Ненецькому окрузі РФ.
"Потрапивши у страшний молох політичного протистояння України та Росії, Сенцов був засуджений у Росії як людина, не згодна з тим, як розвивалися події у Криму. Він отримав критично великий термін, несумісний із тривалістю життя людини в цих умовах - 20 років... Ваша Святосте, уклінно прошу Вас, замовте слово за життя людини!", - резюмує Сокуров.
Раніше український омбудсмен Людмила Денисова повідомила про те, що не змогла потрапити у колонію на Ямалі, щоб відвідати Олега Сенцова. Вона додала, що звернення до чергового колонії і спроби передати заяву на відвідування Сенцова виявилися марними.
Нагадаємо, 14 травня український режисер Олег Сенцов оголосив голодування в російської в'язниці. Він вимагає звільнення усіх українських бранців Кремля та готовий померти, якщо його вимоги не будуть виконані.
9 червня президент України Петро Порошенко доручив Людмилі Денісовій відвідати українських політв'язнів у РФ і анексованому Криму, а також заручників в ОРДЛО. Відвідування омбудсменами ув'язнених в Україні та Росії було узгоджене під час телефонної розмови Порошенка з президентом РФ Володимиром Путіним.
15 червня Денісова прибула у Салехард і попрямувала у Лабитнангі, де в колонії "Білий ведмідь" утримується Олег Сенцов, однак там їй відмовили у візиті. Пізніше Денісова констатувала, що переговори про відвідини українських політв'язнів зайшли в глухий кут.
В Україні і світі засуджують незаконне засудження Сенцова та вимагають його негайного звільнення. Так, Європейський парламент ухвалив резолюцію про масштабні порушення прав людини та переслідування українських громадян в Росії і анексованому Криму, а також зажадав, щоб російські влада "негайно і беззастережно" звільнила Олега Сенцова й усіх інших незаконно утримуваних громадян України.
А генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд подав офіційне прохання до президента РФ Володимира Путіна про помилування українця.
Українського режисера Олега Сенцова разом з Олександром Кольченком затримали співробітники ФСБ навесні 2014 року в окупованому Криму. Їх вивезли в Росію, де Сенцова засудили за сфабрикованим звинуваченням в організації теракту до 20 років колонії суворого режиму. Кольченко отримав 10 років позбавлення волі. Обидва провину не визнали.