Поранених українських моряків перевели з московського СІЗО "Матроська тиша" в ізолятор "Лефортово". Російська сторона повідомила посольству України в Москві, що військовополонені деякий час перебуватимуть у карантинній зоні, й українського консула до них не пустять як мінімум до 31 січня, повідомила уповноважена Верховної ради з прав людини Людмила Денісова.
"У нас досі немає жодного офіційного підтвердження про поранення хлопців, про наданої медичної допомоги та про їх фізичний стан на момент переведення", - написала український омбудсмен на своїй сторінці в Facebook у понеділок, 28 січня.
Денісовій відомо, що у Василя Сороки є проблеми з рукою – вона набрякла, моряку важко згинати пальці.
В Андрія Артеменка, який отримав осколкові поранення очей і руки, постійно сльозяться очі.
Осколки з ніг Андрія Ейдера досі не видалили. У нього також пошкоджені рука і колінний суглоб.
"Ще раз звертаюся з проханням до всіх, хто може вплинути на рішення РФ щодо переведення поранених моряків на лікування до третьої нейтральної країни", - заявила Денісова.
Перед цим у ході зустрічі з першим заступником голови Верховної Ради Іриною Геращенко Денісова висловила готовність негайно відвідати українських військовослужбовців у СІЗО Москви. Але російська сторона не надає їй такого дозволу.
Віце-спікер підкреслила, що Україна наполягає на наданні об'єктивної інформації про стан здоров'я моряків, допуску до них незалежних лікарів і наданні належної медичної допомоги. Відповідні звернення будуть скеровані до Міжнародного комітету Червоного Хреста і комісара Ради Європи з прав людини Дуні Міятович.
25 січня ФСБ повідомила адвокатів полонених моряків, що в найближчими днями Ейдера, Сороку і Артеменка переведуть до "Лефортово". Через два дні російської журналістки Вікторії Івлєвій стало відомо, що українських моряків вже немає в "Матроській тиші".
Нагадаємо, 25 листопада минулого року російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Усі 24 українські військові, яких незаконно тримають у СІЗО Москви, вимагають вважати себе військовополоненими і ставитися до них згідно з нормами Женевської конвенції.
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".