Рівно 75 років тому звільнили концтабір "Аушвіц" у Польщі. Сьогодні, 27 січня, у місті Освенцим, де був розташований "табір смерті", вшановують пам'ять жертв Голокосту.
На церемонію вшанування приїхали близько 200 колишніх в'язнів зі Сполучених Штатів, Ізраїлю, Канади, Європи та країн, які входили до складу СРСР. Німецькі нацисти відкрили концтабір Аушвіц-Біркенау в 1940 році, де спочатку утримували лише поляків.
Однак, з 1942 року, в "таборі смерті" почали також утримувати євреїв. За даними музею Аушвіц-Біркенау у таборі загинули 1,1 млн людей, 90% з них були євреями.
Президент України Володимир Зеленський під час робочого візиту до Польщі взяв участь у меморіальному вечері, присвяченій 75-й річниці визволення Аушвіц-Біркенау.
Традиційним заходам в Освенцимі, де щорічно вшановують жертв Голокосту, передував Форум в Єрусалимі, що спровокував міжнародний скандал.
Президент Польщі Анджей Дуда відмовився летіти до Єрусалиму на Всесвітній форум пам'яті жертв Голокосту, так як йому не надали можливості виступити там. У той час, як президент РФ Володимир Путін був оголошений чи не головним гостем заходу. Аналогічне рішення прийняв президент Литви Ґіданас Науседа.
Президент України Володимир Зеленський полетів до Ізраїлю, незважаючи на те, що йому теж не дали слова. Проте вже в Єрусалимі українська делегація віддала свої місця в залі інституту Яд Вашем тим, хто пережив Голокост.
За даними DT.UA, візит Зеленського до Ізраїлю перебував під питанням, так як на Банковій сумнівалися в його доцільності.
Зеленський не виключав, що зможе поспілкуватися з Путіним на полях Форуму. На словах допускали таку можливість і в Кремлі. Але навіть коротка зустріч не відбулася.
Детальніше про складнощі з візитом Зеленського до Ізраїлю читайте в статті Володимира Кравченка "На межі міжнародного скандалу" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".