Питання, що стосуються перенесення дати святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня в українському суспільстві обговорюються давно, але активізувалися після появи ПЦУ - Православної церкви України. Є й перший випадок внесення змін в церковний календар - у Волинській області.
Оскільки Різдво - свято, яке широко відзначається в Україні, ПЦУ пояснила свою позицію на даний момент: Синод не робив змін, які на даний момент є порушенням канонічного порядку, однак визначив можливі межі святкування Різдва за новим стилем. Особливо це стосується тих регіонів, де є така необхідність (а це, переважно, західна частина України).
Зокрема, в повідомленні прес-служби ПЦУ на офіційній сторінці в Facebook 4 січня йдеться:
"Синод дозволив, там де для цього вбачаються об'єктивні обставини та пастирська необхідність, з благословення правлячого архієрея 25 грудня нового стилю звершувати лише молебень з акафістом Різдву Христовому та виконання колядок".
"Непродумане та поспішне впровадження календарної реформи може призвести до поглиблення та появи ще більшого розділення серед українців. Тому Священний Синод засудив самовільне, одноосібне рішення Преосвященного Михаїла, Митрополита Луцького і Волинського, про внесення змін до церковного календаря, яке є порушенням канонічного порядку", - зазначили в Синоді.
На засіданні також створили Синодальну календарну комісію і призначили її керівника - ректора Київської православної богословської академії протоієрея Олександра Трофимлюка. Як підкреслили в ПЦУ, таке рішення продиктоване необхідністю впровадження календарної реформи.
Нагадаємо,
Глава Православної церкви України (ПЦУ) Епіфаній вважає, що українці можуть відзначати Різдво за григоріанським календарем 25 грудня. Про це він заявив в інтерв'ю телеканалу Zik.
"Якщо церква побачить, що більшість православних християн на Україні готові сприйняти те, щоб святкувати за новим стилем, тоді не виникне жодних проблем", - сказав Епіфаній.
За його словами, більшість помісних православних церков святкують Різдво за григоріанським календарем. "І ми можемо робити це у майбутньому, якщо це буде сприйматися українським народом", - підкреслив глава ПЦУ.
Разом з тим він зазначив, що більшість українців відзначає це свято на початку року, і важко уявити, скільки потрібно часу, щоб змінити існуючий порядок.
Раніше предстоятель Епіфаній зазначав, що хоча календарна реформа назріла, впроваджувати її можна буде тільки тоді, коли суспільство буде повністю до неї готовим. Церква повинна вносити в душі спокій, а не сум'яття, а поспішне рішення може призвести до непотрібного протистояння серед віруючих.