UA / RU
Підтримати ZN.ua

У мовного омбудсмена назвали посадовців, які порушують закон про державну мову

Уже з 16 липня їм загрожуватимуть штрафи за використання недержавної мови.

Окремі українські посадовці, зокрема голови військових адміністрацій, представники місцевих рад і керівники комунальних підприємств, продовжують порушувати законодавство України про державну мову в умовах воєнного стану. За це їх зможуть штрафувати, починаючи з 16 липня, повідомила пресслужба уповноваженого із захисту державної мови Тараса Креміня у Facebook.

Згідно з результатами огляду про використання української мови посадовими особами, положення закону порушували 25 представників нашої країни. Застосування ними недержавної мови було виявлено в ефірах телемарафону, на офіційних сторінках у соціальних мережах (Facebook, Telegram) і на платформі Youtube.

Зокрема, серед цих осіб вісім очільників військових адміністрацій: 

Також недержавною мовою у різних випадках послуговувалися 15 посадовців органів місцевого самоврядування і два керівники комунальних установ:

Крім цього, у результатах огляду зафіксували порушення законодавства про державну мову під час розмов із представниками іноземних медіа чи організацій. До цього списку внесли сімох представників України, серед яких:

Тарас Кремінь наголосив, що використання посадовими особами недержавної мови, особливо під час війни, є порушення прав громадян України. Він підкріпив свої слова статтями 9 і 12 Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

“Уже з 16 липня такі дії можуть мати наслідки у вигляді адміністративних стягнень – попередження і штрафів”, – зазначив омбудсмен.

За інформацією його пресслужби, йдеться про попередження або штрафи у розмірі від 3400 до 8500 грн за вчинене вперше правопорушення. Якщо закон буде порушено вдруге впродовж року новий штраф складатиме від 8500 до 11900 грн.

Водночас, згаданий раніше огляд продемонстрував, що українська переважно є робочою мовою в діяльності органів державної влади й місцевого самоврядування, а також державних і комунальних підприємств, установ і організацій.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський доручив прем’єр-міністру Денису Шмигалю опрацювати питання запровадження в Україні обов’язкового іспиту на знання державної мови для отримання громадянства.