В Україні невакциновані діти, крім тих, які мають медичні протипоказання до вакцинації, не зможуть ходити до дитсадків та шкіл. Про це повідомили на пресконференції в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун та міністерка освіти і науки Лілія Гриневич.
Зазначається, що стаття 15 закону "Про захист населення від інфекційних хвороб" передбачає, що дітям, які не отримали щеплень за календарем, не можна відвідувати заклади освіти. Як відомо, в Україні наразі ускладнена епідемічна ситуація, два роки триває спалах кору.
"В умовах колективу невакцинованих дітей інфекція поширюється дуже швидко. І саме тому щоразу з початком навчального року кількість хворих на інфекційні хвороби різко зростає. Цього року ми хочемо запобігти цьому заздалегідь. І для цього нам потрібна допомога батьків – вакцинуйте своїх дітей, щоб захистити їх", – зазначила Супрун.
Вона також закликала батьків не просити лікарів діяти незаконно, видаючи довідки про вакцинацію невакцинованим дітям.
Своєю чергою, Гриневич додала, що вимога щодо щеплень закріплена законом та була підтверджена рішенням Верховного Суду. За її словами, якщо батьки відмовляються від вакцинації, то вони мають право обрати альтернативну форму навчання – дистанційну чи індивідуальну.
"Якщо дитині зараз протипоказане щеплення у зв'язку з якимось захворюванням, тоді має бути чітко зрозуміло, коли вона це щеплення отримає", - зазначила очільниця МОН.
Так, відповідно до календаря щеплень діти до 6 років повинні мати щеплення проти гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту та краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та Хіб-інфекції. У 6 років дітям роблять ревакцинацію проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту.
Якщо є протипоказання, надається довідка на підставі даних обов'язкового медичного огляду за участю лікаря-педіатра та інших лікарів-спеціалістів. Рішення про допуск таких дітей до дитсадків та шкіл приймає комісія лікарів відповідного лікувально-профілактичного закладу. Було зазначено, що дітей, яким не можна робити щеплення, мусить захищати колективний імунітет, але він формується тоді, коли 95-98% людей вакциновані. В таких умовах інфекція не поширююється.
Якщо раніше було зроблено фальшиві довідки про щеплення, то наразі можна безперешкодно та безоплатно вакцинувати дітей. Потрібно звернутися до сімейного лікаря або педіатра.
Які довідки потрібні дитині до 1 вересня можна прочитати за посиланням.
За даними ЮНІСЕФ та ВООЗ, у 2018 році Україна стала світовим лідером за захворюваністю на кір. Окрім України найбільший приріст випадків захворювання спостерігався на Філіппінах і в Бразилії, прогрес у подоланні цього захворювання опинився під загрозою.
У Міністерстві охорони здоров'я розвінчали міфи про лікування кору та розповіли, що потрібно знати про вакцини від цієї хвороби.
Докладніше про європейську кризу захворюваності на кір та її наслідки для України читайте у матеріалі Ольги Скрипник "Територія кору" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".