UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Мінкульті показали список зниклих з Києво-Печерської лаври цінностей

Більшість зниклих предметів – ікони 19 століття.

У ході інвентаризації майна Києво-Печеской лаври комісія Міністерства культури виявила нестачу восьми ікон 19 століття, чаші і хреста. Список зниклих цінностей міністерство надало інформагентству "УНН" у відповідь на інформаційний запит. Оцінкою їх вартості займається Служба безпеки України.

З фондових колекцій Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника серед предметів, переданих на зберігання у 1966-2000 роках, зникли такі предмети:

  1. Ікона "Обрані Печерські святі (Прп. Микола Святоша, Мойсей Угрин, Марк Гробокопатель);
  2. Ікона "Печерські святі (Прп. Леонтій, Євстратій, Геронтій)";
  3. Хрест восьмикінечні, дерев'яний, виносний, односторонній;
  4. Потир (чаша) дерев'яний;
  5. Ікона "Богоматір Одигітрія" в Ризі, в багетній рамі і фігурному дерев'яному кіоті;
  6. Ікона "Св. Іоанн Воїн";
  7. Ікона "Богоматір Іверська";
  8. Ікона "Св. Апостол Андрій" в металевій ризі і фігурному дерев'яному кіоті;
  9. Ікона "Св. Миколай";
  10. Ікона "Богоматір Сухо-Каллігорська".

Оціночну вартість зниклих цінностей має встановити експертиза СБУ.

"У даний час проводиться експертиза визначення орієнтовної оціночної вартості відсутніх у Києво-Печерській Лаврі предметів, за результатами якою Службою безпеки України буде прийнято рішення згідно з чинним законодавством України", - відповіли в СБУ на запит "УНН".

Станом на 23 січня, СБУ не реєструвала кримінальних проваджень за фактом зникнення цінностей з лаври.

Як повідомлялося, спеціальна комісія Міністерства культури України здійснила перевірку святинь, які були передані 30 років тому Києво-Печерській лаврі. Метою комісії є перевірка наявних церковних коштовностей і святинь, які були передані Києво-Печерській лаврі починаючи з 1988 року - з моменту відкриття монастиря. Робота комісії проходила під наглядом ченців, наглядачів печер і членів Духовного собору обителі.

Об'єкти Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника належать державі Україна, але перебувають у 50-річній оренді у Української православної церкви (Московського патріархату).

Раніше СБУ провела обшуки за місцем проживання намісника Києво-Печерської лаври митрополита УПЦ МП Павла у рамках розслідування справи про розпалювання міжконфесійної ворожнечі.