UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Миколаєві відбувся антикорупційний прорив – мер зобов’язав публікувати кошториси у машиночитному форматі

Цей крок збільшить довіру донорів, які дають кошти на відбудову

У міській раді Миколаєва ухвалили рішення, що сприятиме зростанню довіри західних донорів, які дають кошти на відновлення. 10 серпня міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич підписав розпорядження, згідно з яким усі виконавчі органи, комунальні підприємства, установи, заклади та організації Миколаївської міськради будуть публікувати кошториси на послуги з капітальних та поточних ремонтів у машиночитному форматі*. Це сприятиме більшій прозорості використання коштів, більшому контролю з боку громадськості та більшій довірі партнерів. 

«Миколаїв має амбітну мету – стати взірцевим містом повоєнної відбудови. Поруч із впровадженням моніторингу міжнародної допомоги, тепер Миколаїв – перше місто, яке оприлюднює всі кошториси в зручному форматі. Це важливий інструмент для забезпечення тотальної прозорості та підзвітності всіх процесів. Закликаю громадськість моніторити і разом забезпечувати ефективність та доброчесність процесів відновлення Миколаєва!» – прокоментував своє рішення Сєнкевич.

Читайте також: Прозорість та підзвітність є вирішальними для залучення західної допомоги на відновлення України – посли G7

Журналіст-розслідувач Юрій Ніколов привітав рішення та зауважив, що таке розкриття кошторисів може задати світовий тренд.

«Поясню чому це аж так важливо. Тому що кошторис показує ціну використаних будматеріалів як товару. По суті ціна цегли, арматури, асфальту, церезіту – це як ціна яєць, картоплі, яблук у продуктових каталогах Резнікова. Тобто ви можете бачити якусь суму за добове харчування солдата і не розуміти – прикурюють там чи ні. А коли бачити ціну складових того чеку – відразу все стає зрозуміло», – пояснив Ніколов у дописі в Facebook .

За словами журналіста, будівельники всього світу не дуже люблять показувати свою кухню, де вони «калапуцають маржу, яку дуже вигідно частково конвертувати в конверти», а тому така відкритість може задати новий тренд світового рівня. 

«Україна має історичний шанс увійти в історію як країна, що приготувалась до Великої відбудови не закриттям кошторисів, щоб зручніше було піліть. А навпаки – розкриттям. Після цього платники податків США і ЄС отримають максимум впевненості у тому, що ми не крадемо їхні гроші», – написав Ніколов, заявивши, що незабаром «очікується ще більший акт саморозкриття кошторисів у машиночитному вигляді з боку держави».

Читайте також: Кубраков: 80% проєктів відновлення України здійснюються за кошти партнерів

Як створити План України, на який ЄС захоче витратити 50 мільярдів? Про це разом міркують народний депутат України Віталій Безгін, директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук та експерт з регіонального розвитку Юрій Третяк у матеріалі «Плани, гроші, території – люди!» на ZN.UA.