Адвокат лідера проросійського руху "Український вибір" Віктора Медведчука пообіцяв, що у разі виходу в прокат художнього фільму "Стус" із "недостовірною інформацією" про його клієнта через суд домагатиметься заборони на демонстрацію кінострічки.
"Я залишаю за собою право на відповідні правові дії, в тому числі спрямовані на заборону через суд демонстрації подібного фільму", - йдеться в заяві адвоката Ігоря Кириленка, опублікованому на офіційному сайті "Українського вибору" в неділю, 12 серпня.
Адвокат Медчедчука стверджує, що обвинувальний вирок українському поетові Василю Стусу був визначений заздалегідь, і від позиції адвоката начебто нічого не залежало.
"Будь-яка людина, яку звинувачували за ст. 62 КК УРСР, вважався "ворогом радянської влади" і з моменту свого арешту, був запрограмований на відповідний вирок... Роль адвоката, якого сама держава примусово залучала для участі в подібних справах, була незавидною і не мала істотного значення в заздалегідь відомому вироку", - додав він.
Кириленко наполягає, що адвокат Медчедчук, який фактично підтримав сторону обвинувачення в суді на українським поетом Василем Стусом, діяв абсолютно законно.
"Жоден компетентний орган України не знайшла в діях адвоката Медведчука порушень норм законодавства України, що діяли станом на 1980 рік", - заявив адвокат.
Кириленко назвав "брехнею інформацію про відмову Стуса від адвокатських послуг Медведчука та вимоги надати йому міжнародного захисника, оскільки "це було заборонене чинним тоді законодавством".
Він також розкритикував прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, угледівши в його діях "цензуру" і "втручання у творчий процес".
Нагадаємо, 10 серпня український актор і телеведучий Геннадій Попенко повідомив про те, що зі сценарію фільму "Стус" вирізана сцена останнього суду над поетом з участю адвоката Віктора Медведчука. За словами Попенка, у первинному варіанті сценарію ця сцена була, і виконавець ролі Медчедчука готувався до зйомок.
"За словами учасників знімального процесу "продюсерам подзвонили з адміністрації Медведчука" і сказали, що якщо вони хочуть зняти картину, не хочуть провокацій, то потрібно прибрати сцену суду над Стусом", - написав Попенко на своїй сторінці в Facebook.
Режисер фільму Роман Бровко пояснив свої дії необхідністю скоротити хронометраж стрічки, а також послався на прохання сина поета Дмитра Стуса. Однак той спростував цю інформацію, заявивши, що зустрічався зі сценаристами, але ні про що не просив.
Прем'єр-міністр Володимир Гройсман доручив керівництву Міністерства культури і Державного агентства з питань кіно спільно з авторами фільму про українського поета і політв'язня Василя Стуса вжити заходів для того, щоб історія його життя у фільмі була розказана без спотворень
Наступного дня знімальна група фільму "Стус" пообіцяла дозняти сцени в суді і включити їх у фільм.
Віктор Медведчук був призначений адвокатом Василя Стуса на судовому процесі в 1980 році. Сам поет протестував проти цього призначення, але не зміг домогтися заміни захисника. У виступі перед судом Медведчук заявив про те, що всі злочини підсудного заслуговують покарання, фактично прийнявши сторону обвинувачення.
Стус загинув 4 вересня 1985 року в таборі в Пермському краї.
Детальніше про долю поета читайте в інтерв'ю його сином Дмитром Стусом у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".