UA / RU
Підтримати ZN.ua

У колоніях РФ за кілька днів померли двоє кримських політв’язнів. Правозахисники вимагають розслідування

7 та 10 лютого померли фігурант сфальсифікованої справи «українських диверсантів» Костянтин Ширінг та фігурант незаконно відкритої «справи Хізб ут-Тахрір» Джеміль Гафаров.

За останні кілька днів стало відомо про двох кримських політв’язнів Костянтина Ширінга та Джеміля Гафарова, яких кремлівський режим судить в рамках сфальсифікованих справ. Низка правозахисних організацій вимагає провести розслідування смерті українських бранців Кремля. Відповідну заяву опублікували на сайті Центру прав людини ZMINA.

Так, 7 лютого стало відомо про смерть Костянтина Ширінга, якого росіяни затримали в тимчасово окупованому Криму в 2020 році. Тоді ж окупанти незаконно позбавили громадянина України свободи через звинувачення в участі у діяльності «української розвідувально-диверсійної групи». Через три дні – 10 лютого – прийшла звістка про смерть 60-річного Джеміля Гафарова, якого утримували СІЗО Новочеркаська. Гафарова російські силовики незаконно затримали час наймасштабнішої хвилі обшуків у Криму 27 березня 2019 року. Його звинуватили у нібито «участі в діяльності терористичної організації» (так звана «справа Хізб ут-Тахрір»).

У Костянтина Ширінга були серцево-судинні захворювання, тому він мав приймати призначені ліки. При цьому адміністрації колонії, нібито це було відомо.

«Так, ще під час перебування Ширінга у слідчому ізоляторі до винесення вироку, його адвокат повідомляв, що протягом перших декількох місяців затримання Костянтину взагалі не надавалась медична допомога. Згодом адміністрація ізолятора утримувала Ширінга у холодних та вологих камерах», – йдеться у заяві правозахисників.

У жовтні 2021 року підконтрольний Кремлю «суд» засудив Ширінга до 12 років ув’язнення за нібито шпигунство. Після цього українця етапували з окупованого півострова до колонії №5 у Новотроїцьку Оренбурзької області РФ. Правозахиснкии нагадали, що примусове переміщення цивільних осіб з окупованої території, в тому числі й ув’язнених, є воєнним злочином РФ. 

«Після прибуття до колонії адміністрація забрала у Ширінга всі ліки та навіть тонометр. Операцій на серці та суглобах не було проведено, попри життєву необхідність. Наразі адміністрація колонії №5 офіційно не повідомляє про смерть Костянтина Ширінга, але повідомила про це родичам», – додали правозахисники.

Читайте також: На п'ятьох 90 років ув'язнення: в РФ хочуть засудити учасників "справи Хізб ут-Тахрір"

Що стосується Джеміля Гафарова, то на момент ув’язнення він мав 3-ю групу інвалідності через хвороби серця та нирок. Зокрема, у нього була хронічна ниркова недостатність, як наслідок був необхідний діаліз. Попри такі складні проблеми зі здоров’ям окупаційні «суди» постійно відмовляли йому у пом’якшенні запобіжного заходу. Результатом ігнорування стану його здоров’я та ненадання медичної допомоги Гафаров переніс серцевий напад у СІЗО. Після цього він отримав вже  2 групу інвалідності. Але це не завадило у січня цього року судді Південного окружного військового суду у Ростові-на-Дону Валерії Опанасенко засудити Джеміля Гафаров до 13 років позбавлення волі.  

«Згідно зі статтею 7 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права і статтею 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, нікого не може бути піддано катуванню чи жорстокому, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню. Міжнародне право не дозволяє відступ від цієї заборони за жодних обставин, включно з війною чи окупацією», – пояснили правозахисники. 

Крім того, відповідно до ст. 10 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, всі особи, позбавлені волі, мають право на гуманне поводження і поважання гідності, властивої людській особі.

Росія з самого початку окупації Криму 2014 року практикує ненадання медичної допомоги українським громадянам, яких сама ж і позбавляє волі з політичних мотивів. Також окупанти утримують українських політв’язнів у неналежних умовах. Такі системні порушення з боку країни-агресорки створюють непоправну шкоду здоров’ю та загрожують життю людей.

«Крім того, РФ як держава, яка окупувала частину території України, та сторона міжнародного збройного конфлікту зухвало ігнорує норми міжнародного гуманітарного права, включаючи заборону катувань та нелюдського поводження (ст. 32, ст. 147 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, ст. 75 (2) Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів)», – йдеться у заяві.

Читайте також: В Криму знесли СТО кримських татар, які відмовили в обслуговуванні російським окупантам

Правозахисники пояснили, що згідно зі статтею 32 Конвенції про захист цивільного населення під час війни, сторонам Конвенції заборонено застосування будь-яких заходів, які можуть завдати фізичних страждань або призвести до знищення осіб, що перебувають під захистом, які є під їхньою владою. Ця заборона поширюється не лише на вбивства, тортури, тілесні покарання, калічення та медичні чи наукові досліди, які не викликані потребою лікування особи, що перебуває під захистом, а й на будь-яке інше брутальне поводження з боку як цивільної, так і військової влади.

«Умисним ненаданням медичної допомоги  Костянтину Ширінгу та Джемілю Гафарову — цивільним особам, які знаходяться під захистом Конвенції про захист цивільного населення під час війни, Російська Федерація порушила взяті на себе зобов’язання відповідно до міжнародного права, а відповідні посадові особи окупаційної адміністрації Криму та РФ вчинили злочин, передбачений статтею 438 (Порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу України, а також статтею 8(2)(а)(іі) Римського статуту Міжнародного кримінального суду», – заявили правозахисники.

Підписанти заяви засудили злочинні дії представників окупаційної адміністрації Криму та влади РФ, а також вимагають:

Водночас відповідні органи України підписанти закликали:

Урядів іноземних держав та міжнародних організацій, зокрема учасників Міжнародної Кримської платформи правозахисники закликали:

Під заявою підписалися:

Читайте також: Путінська мобілізація спрямована проти кримських татар

Після першого саміту Міжнародної Кримської платформи всі загрози, пов’язані з окупацією Криму, лише загострилися і стали реальністю. Півострів, перетворений окупантами на військову базу, став плацдармом для нового вторгнення в Україну. Про те, що було зроблено за рік після інавгураційного саміту МКП, читайте у статті Еміне Джапарової  «Чому війна України і Росії має закінчитися Кримом».