Представники Окремих районів Луганської області (ОРЛО) повинні до кінця поточного дня звільнити щонайменше дев'ятьох утримуваних громадян України, дані про яких були підтверджені на останніх переговорах у Мінську, заявила представник України у підгрупі з гуманітарних питань Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі, нардеп Ірина Геращенко.
"Якщо заяви про готовність розблокувати процес звільнення правдиві, то ми чекаємо вже сьогодні звільнення як мінімум 9 українців, інформацію про яких представники ОРЛО підтвердили на останній мінській зустрічі (серед них і важко поранений Володимир Ж..)", - написала вона на своїй сторінці у Фейсбук в середу, 6 січня.
Вона нагадала, що на останній зустрічі в Мінську представники України "в черговий раз передали іншій стороні прізвища 139 наших героїв, які утримуються бойовиками, з вимогою звільнити" і підкреслили, що заради звільнення людей готові шукати компроміси. "На жаль, цей процес був заблокований", - додала Геращенко.
При цьому представник України в гуманітарній підгрупі підкреслила, що Київ чекає від Луганська і Донецька визволення решти 130 українців, чіі прізвища в черговий раз були передані представникам ОРДЛО перед святами і за яким "до останнього дня 2015 року чекали інформації щодо них".
У коментарі агентству "Інтерфакс-Україна" Геращенко підкреслила, що "якщо звільнять навіть одну людину, ми будемо раді, але ми чекаємо звільнення всіх".
"Україна, в свою чергу, передала, всі пропозиції щодо пошуку компромісу заради звільнення наших героїв. І сьогодні я в черговий раз отримала від президента директиви: звільнення наших героїв пріоритет, мова повинна йти про звільнення всіх. Ми - мінська група, де працює і Віктор Медведчук разом з СБУ - чекаємо прізвищ тих, кого готові звільнити, ведемо переговори про звільнення всіх і в свою чергу запропонували всі можливі механізми для звільнення. Обговорили всі ці питання сьогодні і з головою СБУ Василем Грицаком, який тримає питання звільнення на особистому контролі", - написала вона на своїй сторінці в Фейсбук.
За словами Геращенко, в ході переговорів із президентом Порошенко, які відбувся 6 січня, відбувалось обговорення ситуації. "Позиція України незмінна: пункт мінських угод про безумовне звільнення всіх заручників для нас є пріоритетним, ми наполягали на тому, щоб всі незаконно утримувані були вдома ще до новорічних та різдвяних свят, ми зверталися з пропозицією звільнити всіх хворих, людей з важкими пораненнями і складними діагнозами. Про пріоритетність та першочерговість звільнення президент говорив і під час останньої телефонної розмови в нормандському форматі. І сьогодні ми ще раз обговорили всю проблематику цього питання: інформацію про людей, яких утримують бойовики, факти про терміни їх утримання (а деяких мучать в полоні більше року), інше", - розповіла парламентарій.
Вона написала, що у зв'язку з сьогоднішньою заявою Плотницького, Київ чекає повної і достовірної інформації про те, кого готові звільнити бойовики в тому випадку, якщо мова йде дійсно про бажання розблокувати процес звільнення, а не про фарс, "оскільки за наявною на сьогодні інформацією, бойовики хочуть "звільнити" одну людину, інформацію про яку не підтверджують ні в СБУ, ні в Міноборони".
Геращенко розповіла, що під час останньої зустрічі в Мінську українська сторона передала представникам ОРЛО повну інформацію та прізвища людей, які вважаються заручниками, а це прізвища 139 осіб. Разом з тим, представники ОРЛО заявили, що вони підтверджують, що в них утримується лише 4 українських військових і цивільних 5.
"Також представники ОРЛО назвали прізвище ще одного чоловіка, якого вони нібито утримують і якого немає в списках СБУ (ні в заручниках, ні в зниклих безвісти), і зараз ми перевіряємо цю інформацію, наскільки вона достовірна і реальна. І ось цю людину вони готові звільнити, за нашою інформацією...", - зазначила представник України в гуманітарній підгрупі.
Як повідомлялося, вранці 6 січня глава "ЛНР" Ігор Плотницький у своєму різдвяному зверненні повідомив про те, що в якості жесту доброї волі має намір звільнити всіх полонених українських військових, що знаходяться на території "ЛНР".