UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Донбасі діятиме особливий порядок після початку Операції об'єднаних сил

Розпорядження про особливий порядок набере чинності в понеділок, 30 квітня.

На території Донецької та Луганської областей почне діяти особливий порядок з рішенням президента Петра Порошенка про початок проведення Операції об'єднаних сил (ООС). Очікується, що розпорядження набуде чинності в понеділок, 30 квітня. Даний порядок передбачає надання органам сектору безпеки і оборони, іншим державним органам, спеціальних повноважень, які необхідні для здійснення заходів щодо забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії Росії в Донбасі.

Згідно з документом, зоною безпеки, прилеглої до району бойових дій, вважається: Виноградне, Курахове, Очеретяне, Розівка, Вовчеярівка, Біла гора, Новоайдар, Садки, Макарівка, Простяне, уздовж адмінмежі Луганської та Харківської областей, Ольгівка, уздовж адмінмежі Донецької та Харківської областей, Знаменівка, уздовж адмінмежі Донецької та Дніпропетровської областей, Комишуваха, уздовж адмінмежі Донецької і Запорізької областей, Урзуф, уздовж морського узбережжя, Приморське.

У зоні безпеки за рішенням командувача Об'єднаних сил, можуть створюватися райони обмеженого доступу та заборонені для доступу райони.

У документі йдеться, що допуск в район обмеженого доступу осіб, не залучених до вищевказаних заходів здійснюється за рішенням командувача Об'єднаних сил, командирів оперативно-тактичних груп і відповідних командирів, до повноважень яких входить забезпечення дотримання порядку перебування в районах проведення операції та на об'єктах, які знаходяться під їх охороною.

Тим часом допуск в район забороненого доступу здійснюється на підставі встановлених зразків перепусток, за рішенням командувача Об'єднаних сил. Допуск сторонніх осіб заборонений.

Районом бойових дій, вважається район, охоплений бойовими діями уздовж лінії зіткнення, де підрозділи ЗСУ, інших військових формувань та правоохоронних органів виконують бойові завдання з недопущення прориву противника вглиб території України.

Встановлюються режими перебування в зоні безпеки на території Донбасу для осіб, не залучених до проведення оборонних заходів: "зелений" (перебування і переміщення осіб не обмежене, за винятком районів забороненого і обмеженого доступу), "жовтий" (перебування і переміщення осіб здійснюється за наявності документів, проводиться особистий огляд громадян та речей, транспорту, режим встановлюється на рубежах ізоляції та районів обмеженого доступу), "червоний" (перебування осіб тимчасово обмежено, заборонено, пропуск громадян і посадових осіб здійснюється за наявності пропуску, транспорт та громадян на окремі ділянки місцевості та об'єкти не допускають).

У розпорядженні вказується, що відповідні режими можуть тимчасово запроваджуватися в окремих районах, або у всій зоні безпеки за рішенням командувача Об'єднаних сил.

Підставою для допуску в район проведення ООС для осіб, не залучених до оборонних заходів, є: проживання в районі проведення операції особи, або його найближчих родичів (за наявності відповідних документів), розміщення у районі проведення операції місць поховання близьких родичів чи членів сім'ї, смерть близьких родичів або членів сім'ї в районі проведення операції, наявність права власності на об'єкти нерухомості, які знаходяться в районі проведення операції, необхідність участі в забезпеченні національних інтересів України з метою мирного врегулювання конфлікту, або з гуманітарних питань, необхідність виконання дипломатичних або консульських функцій, в тому числі в рамках діяльності міжнародних організацій, членом яких є Україна (виключно за клопотанням або погодженням з МЗС), та інше.

Військовослужбовці, співробітники правоохоронних органів, та особи, визначені ст. 8 закону "Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей" мають низку спецповноважень.

Зокрема: вони можуть застосовувати в разі крайньої необхідності зброю і спецзасоби до осіб, які здійснили або здійснюють правопорушення або інші дії, які перешкоджають виконанню законних вимог осіб, залучених до проведення операції, або дії, пов'язані з несанкціонованою спробою проникнення в район проведення операції.

Учасники ООС також мають повноваження затримувати і доставляти осіб в органи Нацполіції, перевіряти у громадян і посадових осіб документи, у разі їх відсутності – затримувати до встановлення особи, здійснювати огляд речей і транспорту, тимчасово обмежувати або забороняти рух транспорту і пішоходів на вулицях та дорогах, не допускати транспорт та громадян на окремі ділянки місцевості та об'єкти, входити в житлові та інші приміщення, на території приміщень підприємств, установ та організацій, використовувати для службових цілей засоби зв'язку і транспорт, які належать громадянам (за їх згодою), підприємствам, установам та організаціям, крім транспорту дипломатичних, консульських та інших представництв іноземних держав і міжнародних організацій.

20 лютого Петро Порошенко підписав закон "Про особливості державної політики щодо забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях".

16 березня президент призначив генерал-лейтенанта Сергія Наєва командувачем Об'єднаних сил.

Петро Порошенко в квітні заявив про те, що антитерористичну операцію на сході України переформатують на Операцію об'єднаних сил не пізніше 30 квітня.

Про положення нового закону про деокупацію/реінтеграцію Донбасу читайте в матеріалі Олександра Пунтуса "Воювати по-новому" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".